Hlavní obsah
Policisté u domu zavražděného novináře Jána Kuciaka ve slovenské obci Veľká Mača Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Kuciaka a jeho přítelkyni zastřelili z upravené plynové pistole

Vrah slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové údajně použil plynovou pistoli, která byla upravena, aby mohla vystřelit náboj. Tvrdí to slovenský deník Hospodárske noviny. Policie ale tyto informace zatím nepotvrdila.

Policisté u domu zavražděného novináře Jána Kuciaka ve slovenské obci Veľká Mača Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Kuciaka a jeho přítelkyni zastřelili z upravené plynové pistole

Podle Ľudovíta Miklánka ze sdružení vlastníků střelných zbraní upravit plynovou pistoli, aby mohla vystřelit náboj, není vůbec jednoduché – je na to potřeba vybavení a materiál. Údajný nález nevystřelených nábojů na místě činu podle něj může napovídat tomu, že zbraň se zasekávala a vrah musel přebíjet. Pokud se informace o tom, že investigativního novináře zabily výstřely z upravené plynové pistole, potvrdí, mohlo by to vnést pochybnosti do verzí o profesionálním zabijákovi pracujícím pro italskou mafii.

Právní zástupce rodin zavražděných mladých lidí Daniel Lipšic prozradil, že Kuciaka nezasáhla do srdce jedna střela, nýbrž dvě. „U Jána Kuciaka šlo o dva zásahy do srdce. Je tam přitom jen jeden střelný kanál, tedy střely byly vypáleny z velmi blízké vzdálenosti. V srdci se našly dva projektily,“ řekl Lipšic televizi Joj s odvoláním na pitevní zprávu. [celá zpráva]

Kuciaka zavraždili ve středu

Lipšic také jako první potvrdil dobu vraždy. Lékař ji měl určit na středu 21. února. Těla zavražděných mladých lidí byla nalezena až v neděli 25. února. „Ve zprávě o prohlídce na místě činu lékař opomenul zapsat polohy těl, v jakých byla nalezena,“ upozornil na další pochybení Lipšic.

Martinu Kušnírovou zasáhla podle Lipšice jedna střela do obličeje. Její matka Zlatica Kušnírová serveru pluska.sk řekla, že její dceru zasáhl vrah do brady a střela vyšla temenem hlavy. „To znamená, že vrah střílel z blízka a přidržoval ji. Viděla jsem zčernalou ránu pod bradou, myslela jsem si však, že jsou to posmrtné skvrny,“ dodala Kušnírová.

Kuciak se podle Kušnírové před smrtí připravoval na cestu na východní Slovensko, kde se měl setkat s lidmi, kteří pro něj měli nové důkazní materiály. Novinář psal o působení kalábrijské mafie na východním Slovensku a o jejím napojení na slovenské politiky.

Vražda novináře a jeho přítelkyně vyvolala na Slovensku vládní krizi, která vedla k pádu vlády premiéra Roberta Fica (Směr-sociální demokracie). [celá zpráva]

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenoval novou vládu premiéra Petra Pellegriniho (Směr). [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků