Hlavní obsah
Krymští Tataři Foto: Profimedia.cz

Krymští Tataři žalují Rusko u Evropského soudu pro lidská práva

Neformální parlament krymských Tatarů žaluje Rusko u Evropského soudu pro lidská práva. Představitelé shromáždění madžlisu se k soudu odvolali proti rozhodnutí ruských orgánů zakázat jeho činnost a zařadit ho na listinu extremistických organizací. Informovala o tom ruská rozhlasová stanice Echo Moskvy s odkazem na zprávu sdružení pro lidská práva Memorial.

Krymští Tataři Foto: Profimedia.cz
Krymští Tataři žalují Rusko u Evropského soudu pro lidská práva

Madžlis je přesvědčen, že Rusko svým zákazem porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech, především svobodu shromažďování.

Organizace si dále stěžuje na diskriminaci, protože ji ruský soud odmítl uznat za oficiálního zástupce krymských Tatarů.

Členové madžlisu jsou prý navíc pronásledováni policejními složkami kvůli své politické angažovanosti a postojům. Podle sdružení Memorial se nyní na Krymu pohřešuje 18 lidí tatarské národnosti.

Zastupovat krymskotatarský madžlis u soudu bude sdružení Memorial, Evropské centrum pro ochranu lidských práv a ukrajinský Helsinský výbor.

Ruské soudy činnost madžlisu krymských Tatarů na území Ruska a na Krymu zakázaly v září roku 2016. Evropský soud pro lidská práva se nyní zabývá přibližně 3000 stížností v souvislosti s anexí Krymu a povstáním separatistů na Donbasu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků