Hlavní obsah
Budova polského parlamentu Foto: Profimedia.cz

Kromě útoku na parlament plánoval Polák dvě vraždy

Polský atentátník, který chtěl odpálit nálož před budovou parlamentu, měl ještě další cíle. Jeho oběťmi se měly stát dvě mediálně známé ženy. Napsal to v úterý list Gazeta Wyborcza s odvoláním na nejmenované zdroje.

Budova polského parlamentu Foto: Profimedia.cz
Kromě útoku na parlament plánoval Polák dvě vraždy

Vysokoškolský učitel chemie Brunon Kwiecień měl v plánu zabít primátorku Varšavy Hannu Gronkiewiczovou-Waltzovou a televizní moderátorku Moniku Olejnikovou. Podle polského deníku o tom informovala tajná služba Agentura vnitřní bezpečnosti (ABW) členy parlamentní komise.

Několik členů komise potvrdilo listu, že 45letý muž uvažoval o dvou scénářích. Buď zaútočí na parlament a dvě zmíněné ženy v rychlém sledu, aby způsobil v zemi co největší chaos, nebo obě akce provede s časovou prodlevou.

Předměty zabavené u podezřelého

Foto: Polish Prosecutors Office/Handout , Reuters

Policisté zmařili připravované útoky 9. listopadu, kdy byl Kwiecień zadržen v Krakově na jihu země. [celá zpráva]

Nejdříve sice obvinění popřel, později začal s úřady spolupracovat. [celá zpráva]

Na stopu atentátníka policisty přivedla analýza polských kontaktů norského masového vraha Anderse Behringa Breivika, u nějž se muž inspiroval. [celá zpráva]

Útoky na obě známé ženy zapadají do jeho plánu skoncovat se současnou politickou elitou země. Gronkiewiczová-Walzová je místopředsedkyní vládnoucí proevropské strany Občanská platforma premiéra Donalda Tuska, Olejniková zase moderátorkou stanice TVN 24, jejíž vysílání kritizuje konzervativní opozice jako jednostranně provládní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků