Hlavní obsah

Polák, který plánoval útok na parlament, byl v kontaktu s Breivikem

Muž, který podle polské policie plánoval pumový atentát proti čelným představitelům země, byl v minulosti v kontaktu s norským masovým vrahem Andersem Behringem Breivikem. Polák figuroval na seznamu Breivikových kontaktů, oznámila v úterý prokuratura v Krakově, kde byl podezřelý zatčen.

Polák, který plánoval útok na parlament, byl v kontaktu s Breivikem

Breivik zakoupil některé součásti pro své nálože přes internet v Polsku.  A polskou policii na stopu chystaného atentátu přivedlo důkladné prověřování polských kontaktů norského teroristy, který loni v srpnu v Oslu a na ostrově Utöya zabil 77 lidí.

"Podrobná analýza vedla k objevení prvních stop, které vyústily v zadržení podezřelého 9. listopadu," uvedl polský premiér Donald Tusk. Policie pracovníka zemědělské univerzity v Krakově sledovala už od konce loňského roku.

Předměty zabavené u podezřelého

Foto: Polish Prosecutors Office/Handout , Reuters

"Navrhuji zorganizovat se proti tyranii. Je čas na činy. Kdo má zájem, ať se ozve," psal například zadržený Polák a nabízel zájemcům svou e-mailovou adresu. Spolupracovníky nakonec našel.

Chtěl odpálit čtyři tuny výbušnin

Šéf krakovské prokuratury Artur Wrona na mimořádné tiskové konferenci polské kontrarozvědky označil hrozbu za skutečnou. Útočník prý provedl testovací exploze, na samotný atentát pak připravoval čtyři tuny výbušnin. [celá zpráva]

Zbrojní materiál nalezený u Poláka doma

Foto: /Polish Prosecutors Office/Handout, Reuters

Ve vazbě skončili kvůli nepovolenému držení zbraní také dva lidé, kteří s ním spolupracovali, další dva policie vyslechla. Vyšetřování Wrona označil za "velmi dynamické" a nevyloučil další zatýkání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků