Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Reuters

Kreml dojednává s donbaskými separatisty výměnu zajatců s Kyjevem

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu telefonicky hovořil s představiteli separatistických východoukrajinských regionů, kteří v Doněcké a Luhanské oblasti řídí „lidové republiky”. Oznámila to agentura TASS. V rozhovoru s Alexandrem Zacharčenkem a Igorem Plotnickým debatoval o možné „rozsáhlé” výměně zajatců mezi separatisty a Kyjevem.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Reuters
Kreml dojednává s donbaskými separatisty výměnu zajatců s Kyjevem

Prezident se odvolal na iniciativu ukrajinského politika Viktora Medvedčuka, stoupence Kremlu a údajného Putinova osobního přítele. Ten dnes při schůzce s kremelským šéfem v Istře nedaleko Moskvy prohlásil, že Ukrajina by mohla propustit 306 válečných zajatců a proruští povstalci 74 vězněných Ukrajinců.

Iniciativu podle TASS podpořil i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill. Výměna by se podle Medvedčuka mohla uskutečnit do konce letošního roku.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov agentuře TASS řekl, že Zacharčenko i Plotnickij návrh „vcelku” podpořili. Poukázali prý ale na to, že věc je třeba projednat s ukrajinskou stranou. Právě na absenci takové dohody dosavadní pokusy o výměnu zajatců ztroskotaly.

Kyjev tvrdí, že separatisté zadržují nikoli 74, ale 152 ukrajinských zajatců. Na dnešní návrh ukrajinská oficiální místa zatím nereagovala.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků