Hlavní obsah

Kosovská dívka hrozí sebevraždou, jestliže ji Rakušané vyhostí

Dramatických rozměrů nabral v Rakousku případ patnáctileté kosovské školačky Arigony Zogajové, kolem níž se rozpoutala rozsáhlá mediální kampaň. Dívka se již několik dní ukrývá a hrozí sebevraždou, jestliže úřady budou trvat na jejím vyhoštění ze země, která její rodině poskytla před více než pěti lety azyl.

Kosovská dívka hrozí sebevraždou, jestliže ji Rakušané vyhostí

Její otec a čtyři sourozenci už museli hornorakouský Frankenburg, kde celou dobu bydleli, opustit a vrátit se do Kosova. Repatriaci celé rodiny nařídil soud, proti jehož verdiktům se Zogajovi několikrát marně odvolávali. V září padlo definitivní zamítavé rozhodnutí.

Otřesená matka školačky se z postupu rakouských úřadů a policie nervově zhroutila a skončila v nemocnici, zatímco Arigona utekla na neznámé místo, odkud pak písemně a poté i prostřednictvím videonahrávky vzkázala, že se raději zabije, než by se měla vrátit do Kosova.

Řada Rakušanů se Zogajových zastala a minulý týden se na jejich podporu konala ve Frankenbergu i demonstrace, jejíž účastníci ostře napadli zpřísněné přistěhovalecké zákonodárství, které nedávno vstoupilo v platnost. Lidovecký ministr vnitra Günther Platter ale kritiku odmítl a zdůraznil, že se nenechá vydírat.

Ve středu se kauza dostala na program mimořádného zasedání rakouského parlamentu k azylové politice - ke svolání poslanců významnou měrou přispěl právě případ Arigony. Těsně před zahájením schůze bylo mezitím oznámeno, že místo pobytu nešťastné kosovské dívky je již známo a že se s ní setkal hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Arigona se prý zdržuje na jedné faře.

Zelení požadují demisi ministra

Schůze Národní rady, která se konala z podnětu strany Zelených, ale žádný zvrat do případu nepřinesla. Politické strany v podstatě zopakovaly své dosavadní postoje v oblasti přistěhovalectví. Zelení napadají Plattera i jeho lidovou stranu ÖVP a ministra vyzývají k demisi. ÖVP ale kritiku odmítá s tím, že policie v případu Arigony postupovala přesně podle platných zákonů a v souladu s rozsudky nezávislých soudů. Jakoukoli výjimku pro kosovskou dívku lidovci odmítají v obavách, že by se tím spustila lavina dalších pokusů o citové vydírání a otevřela cesta k legalizaci pobytu tisíců nelegálních imigrantů.

Sociální demokraté (SPÖ) kancléře Alfreda Gusenbauera, kteří se na přijetí zpřísněných azylových zákonů také podíleli, lavírují a pod tlakem rozjitřeného veřejného mínění se opatrně vyslovují pro humánnější přístup úřadů. Svého partnera ve velké koalici ÖVP ale nakonec podpořili a pomohli prosadit usnesení, které požaduje vypracování přesných kritérií pro udělování povolení k pobytu z humanitárních důvodů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků