Hlavní obsah
 

Konflikt v Náhorním Karabachu má už přes pět tisíc obětí, uvedl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek řekl, že boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach, které propukly 27. září, si vyžádaly na 5000 obětí. Číslo je mnohem vyšší, než kolik padlých udávají obě strany. Putin dodal, že během dne několikrát mluvil s oběma aktéry konfliktu, ale že ani jednomu nestraní. Zdůraznil však, že nesouhlasí s postojem Turecka, které podporuje Ázerbájdžán, uvedla stanice BBC.

 
Konflikt v Náhorním Karabachu má už přes pět tisíc obětí, uvedl Putin

„Je tu hodně obětí na obou stranách, přes dva tisíce na každé,“ řekl Putin a dodal, že číslo je „blízké pěti tisícům“. Doposud se udávalo ani ne tisíc obětí konfliktu.

Vláda neuznané separatistické Republiky Arcach na území Náhorního Karabachu uvedla, že v bojích padlo 874 jejích vojáků a zabito bylo 37 civilistů. Ázerbájdžán sdělil, že si boje vyžádaly životy 561 civilistů, ale počty padlých vojáků nezveřejnil.

Ázerbájdžánské dělo pálí na pozice separatistů

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Putin řekl, že neustále komunikuje s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem: „Po telefonu s nimi mluvím několikrát denně.“

Putin uvedl, že nesouhlasí s postojem Turecka, které v konfliktu podporuje Ázerbájdžán, ale dodal, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan „může vypadat tvrdě, ale je to flexibilní politik a pro Rusko spolehlivý partner“.

Turecko varovalo, že v případě potřeby vyšle na pomoc Ázerbájdžánu vojáky. Arménie uvedla, že se tak už stalo, ale Ázerbájdžán a Turecko to popřely. Naopak Arménie popřela tvrzení Baku, že opakovaně vypálila na ázerbájdžánské území balistické rakety.

Ruský prezident po zveřejnění počtu obětí vyzval Spojené státy, aby pomáhaly při dosažení míru v oblasti. Očekává se, že se v pátek uskuteční setkání ministrů zahraničí obou válčících zemí s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků