Hlavní obsah

Konflikt mezi Kiskou a Ficem se stupňuje

Právo, Ivan Vilček (Bratislava)

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bratislava

Slovenský prezident Andrej Kiska považuje v současnosti za nejdůležitější vrátit lidem důvěru ve stát, jeho představitele a spravedlnost. „Od středy zahajuji jednání s politickými stranami a jsem připraven vyvést naši zemi z této krize,“ řekl Kiska v úterý v průběhu pracovní cesty ve městě Tvrdošín.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Slovenský premiér Robert Fico po setkání s velvyslanci

Článek

„Musíme se spojit a musíme vrátit lidem důvěru ve stát. Pro získání důvěry je zásadní rekonstrukce vlády. Musíme mít vládu, která nepolarizuje naši zemi, ale která spojuje,“ dodal prezident.

Slova premiéra Roberta Fica, který upozornil na zářijové setkání hlavy státu s miliardářem Georgem Sorosem v New Yorku, označil Kiska za pokus zmást lidi: „Nenechme se zmást a odvést od tématu. Myslím, že pan předseda vlády by měl v sobě posbírat zbytek politické důstojnosti a věnovat se tomu, co trápí naši zemi.“ [celá zpráva]

Fico s velvyslanci

Premiér Fico se v úterý na Úřadu vlády v Bratislavě setkal s velvyslanci členských zemí Evropské unie a Spojených států. „Toto setkání mělo jeden základní cíl, ukázat, že Slovensko je a zůstává svobodnou zemí, která však dnes čelí těžkému útoku na její demokracii a pilíře státnosti,“ řekl předseda vlády po setkání. „Deklaroval jsem, že stojíme před vážným úkolem chytit pachatele a tím potvrdit, že jsme stát, který takovýto zločin nebude nikdy tolerovat. Informoval jsem velvyslance o rozsáhlém a transparentním vyšetřování i o spolupráci se zahraničními partnery,“ vyzdvihl premiér.

Další útok na Kisku

Fico obvinil Kisku, že využívá vraždy dvou mladých lidí k absolutnímu útoku proti vládě Slovenské republiky: „Očekával jsem, že dobré jméno Slovenska bude od prvního dne po těchto událostech hájit první muž státu, a tím je prezident. Věřil jsem, že přeruší dovolenou a učiní na mezinárodní scéně kroky, aby ochránil to, co jsme v oblasti zahraniční politiky tak těžce vytvořili. On neměl čas, protože brázdil svahy v Rakousku. Považuji to za velké selhání prezidenta, když dal přednost soukromé dovolené před obhajováním zájmů Slovenské republiky.“

Předseda vlády obvinil hlavu státu, že se věnuje mocenským hrám: „Prezident se přidal na stranu opozice a destabilizuje Slovenskou republiku.“ Kroky prezidenta a opozice označil za útok na principy právního státu a na výsledky demokratických parlamentních voleb: „Opozice ani prezident dopadení, chycení pachatele nepotřebují. Strašně se jim to hodilo. Najednou mají příběh, na němž chtějí povalit tuto vládu.“

Ochrana novinářů

Fico slíbil, že pokud mu některý šéfredaktor oznámí, že jeho redaktor vyšetřuje něco, co se týká státu, podnikatelů, korupce, a cítí se ohrožen, vláda mu poskytne pomoc a ochranu, pokud o to požádá. „Je to nový prvek a chceme ho zakotvit do práva,“ zdůraznil Fico, který je přesvědčen, že slovenská policie dělá vše proto, aby se vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně vyšetřila.

Ján Kuciak

  • Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica.
  • Psal také o kontroverzním podnikateli Marianu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Na sociální síti pak Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.
  • Se svou přítelkyní Martinou byl zavražděn 21. února 2018. 
  • Objednavatel/objednavatelé vražd nebyli nikdy za zločin odsouzení. Politici, kteří měli být - byť prostřednictvím přátel - s kauzou spojení, stále figurují v nejvyšších patrech slovenské politiky, včetně Roberta Fica.

Reklama

Výběr článků

Načítám