Hlavní obsah
Premiér Robert Fico neumožnil položit otázky. Foto: Ivan Vilček, Právo

Premiér Fico zaútočil na prezidenta kvůli jeho schůzce se Sorosem

Slovenský premiér Robert Fico (Směr-sociální demokracie) v pondělním prohlášení obvinil prezidenta Andreje Kisku, že se loni 20. září v New Yorku na Páté Avenue setkal s americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. „Proč šel prezident Slovenské republiky na soukromou půdu k člověku, který má velmi pochybné jméno a ten člověk se jmenuje pan Soros?“ položil řečnickou otázku Fico.

Premiér Robert Fico neumožnil položit otázky. Foto: Ivan Vilček, Právo
Premiér Fico zaútočil na prezidenta kvůli jeho schůzce se Sorosem

„Události, které se staly po vraždě, mají nějaký rukopis. (...) Chci panu prezidentovi dát jednoduchou otázku: 20. září 2017, New York, Pátá avenue. Ptám se, proč hlava státu šla soukromě k člověku, který má velmi pochybné jméno? Tím člověkem je pan Soros,” řekl Fico. Na schůzce nebyl podle Fica přítomen zástupce ministerstva zahraničí nebo slovenský velvyslanec.

George Soros

Foto: , Reuters

„Proč si na toto setkání nevzal s sebou žádného představitele slovenského ministerstva zahraničí?“ položil další otázku Fico. Předseda vlády chce vědět, o čem toto setkání bylo. „To, co se děje po vraždě novináře a jeho přítelkyně, naznačuje, že je zde pokus o totální destabilizaci,“ upozornil premiér.

Předseda vlády má s Kiskou dlouhodobě napjaté vztahy, po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky se vztahy mezi slovenskou hlavou státu a premiérem ještě přiostřily. Zejména po nedělním Kiskově projevu, v němž prezident žádal rozsáhlou rekonstrukci vlády nebo předčasné volby. [celá zpráva]

Zástupce diplomacie tam byl, tvrdí Kiskův mluvčí

Premiér už v neděli naznačil, že Kiskův kritický projev, v němž požadoval rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby, byl napsaný v zahraničí. Kiskův mluvčí Roman Krpelan ještě v neděli reagoval ujištěním, že prezidentův projev byl napsán v Tatranské Javorine, která je na Slovensku. [celá zpráva]

V reakci na aktuální Ficovo prohlášení Krpelan serveru Aktuality.sk řekl, že v září 2017 byl na setkání hlavy státu v New Yorku přítomen také zástupce slovenské diplomacie. Jméno však neuvedl. „Premiér ignoruje, že se mu hroutí vláda. Dnes prezidentovi doručil demisi jeho bývalý blízký spolupracovník Marek Maďarič (exministr kultury je stále členem strany Směr-pozn. redakce), jeho dva koaliční partneři zvažují, co dál,“ upozornil mluvčí.

„Odpoutávání pozornosti konspiračními teoriemi nezbavuje premiéra povinnosti řešit hlubokou politickou krizi, nebo by měl uvolnit místo někomu, kdo to dokáže,“ dodal Krpelan.

Kritika z koalice

Ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) odsoudila vyjádření premiéra Fica. „V demokratické zemi to považuji za absolutně nepřípustný a neakceptovatelný projev premiéra. Pro mě osobně je to absolutně nepřijatelné,“ řekla. Fico by se měl podle ministryně rozmyslet, „zda bude cílit na nejnižší pudy, které jsou atakované konspiračními teoriemi“.

Klára Debnár, mluvčí nejmenší vládní strany Most-Híd uvedla, že premiér zvolil nebezpečnou cestu, z níž už nemusí být návratu. Strana vyzývá Fica, aby svými slovy neznemožnil další jednání o rekonstrukci vlády. „Slova premiéra jsou pro stranu Most-Híd nepochopitelná a neakceptovatelná. Namísto hledání řešení vzniklé politické situace hledá premiér viníka v zahraničí,“ uvedla mluvčí. 

Prezident na straně opozice

Ministerský předseda rovněž obvinil prezidenta, že se postavil na stranu opozice. „Na stranu opozice, která říká, že v této zemi je potřeba udělat nějaký převrat. Tato země má vládu, která je demokraticky legitimní, protože vznikla na základě demokratických parlamentních voleb. Pokud máme nějaké problémy, tak si je vyřešíme sami a v žádném případě k tomu nepotřebujeme pana prezidenta,“ řekl.

Slovenský prezident Andrej Kiska

Foto: Kancelář prezidenta SR, Právo

Tvrdí, že se na Slovensku přestává mluvit o tom, kdo spáchal zmíněnou vraždu novináře a do popředí se dostávají témata, které jsou v tomto případě irelevantní. „Politické souvislosti budeme řešit v krátké době. Našim prvořadým cílem je vytvářet takovou atmosféru, aby policejní složky mohly tento brutální zločin vyšetřit,“ dodal Fico.

Kiska zahájí jednání o řešení politické krize s představiteli politických stran už tuto středu.

Premiér prý nespal

Předseda vlády tvrdí, že mu nedala spát prezidentova věta, když řekl, že je v podstatě jedno, jaký byl motiv vraždy novináře a jeho partnerky. „I kdyby to byl prý náhodný motiv, tak to údajně odráží atmosféru ve společnosti. Já to principálně odmítám. Nevím o tom, že by se tady denně zabíjeli lidé. Odmítám takovéto zlehčování situace,“ řekl Fico.

„Mně není jedno, jaký je motiv. Na tom sakra záleží. Pokud to byl útok spojený s prací novináře, je to útok na demokracii a pilíře této státnosti. Pokud to byl jiný motiv, tak o tom stejně musíme otevřeně mluvit,“ dodal. Fico opětovně potvrdil, že na kauze vraždy novináře a jeho snoubenky pracují zahraniční vyšetřovatelé, včetně odborníků z České republiky.

Novináři ani v pondělí nemohli premiérovi položit otázky. Poté, co dohovořil, opustil okamžitě místnost.

Třenice ve vládě

Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně vyvolala na Slovensku kromě vlny občanských protestů také třenice v koalici. Kolační strana Most-Híd vybídla k rezignaci ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je také místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Kaliňák o víkendu takový krok odmítl.

Finančník maďarského původu Soros se v poslední době dostal do centra pozornosti před dubnovými parlamentními volbami v Maďarsku. Maďarský premiér Viktor Orbán ve své kampani zdůraznil téma migrace a obvinil Sorose, že jeho záměrem je zaplavit Evropu migranty.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků