Hlavní obsah
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: Milan Malíček, Právo

Kiska vyznamenal Kubišovou a Pitharta nejvyšším slovenským oceněním

Slovenský prezident Andrej Kiska vyznamenal v pondělí Řádem bílého dvojkříže české osobnosti: zpěvačku Martu Kubišovou, expremiéra Petra Pitharta, operní pěvkyni původem ze Slovenska Gabrielu Beňačkovou a kameramana Vladimíra Ješinu. Jde o nejvyšší slovenské ocenění určeným pro cizince. Kiska tak učinil u příležitosti 25. výročí rozdělení Československa – a zhruba o týden dříve než obvykle.

Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: Milan Malíček, Právo
Kiska vyznamenal Kubišovou a Pitharta nejvyšším slovenským oceněním

Podle slovenského listu Pravda celkový počet 25 vyznamenaných, včetně Kubišové a Pitharta, byl vyšší než v minulosti. Loni jich bylo 20, zatímco v roce 2015 pouze deset.

Marta Kubišová v pátek v Lucerně.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Petr Pithart na letošních alternativních oslavách 28. října na pražském Staroměstském náměstí

Foto: Petr Horník, Právo

„Dvacet pět vyznamenaných je symbolem 25. výročí založení Slovenské republiky. Není pochyb, že všechny vybrané osobnosti splňují vysoké nároky na prezidentské uznání,” citoval deník politologa Michala Horského.

Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy o rozvoj demokracie či v oblasti kultury obdržela herečka Zuzana Kronerová či politik z období po pádu komunistického režimu Fedor Gál. Mezi dalšími, kdo dostali toto ocenění, je slovenský novinář a publicista českého původu Martin Šimečka a slovenský hudební skladatel Peter Breiner působící v USA.

Pribinův kříž dostali spisovatel a dramatik Rudolf Svoboda a herec Jozef Kroner, oba in memoriam, a také například zpěvačka Marika Gombitová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků