Hlavní obsah

Kamery zaznamenaly přesun gigantického krytu nad černobylský reaktor

Technici u černobylské elektrárny pokračují v přesunu nové klenby, která zakryje havarovaný reaktor a pro příštích sto let zabrání úniku radiace. Sarkofág o hmotnosti více než 36 000 tun byl sestaven opodál a nyní ho s pomocí speciálních zvedáků a pístů přesouvají nad energoblok. Časosběrné video agentury Reuters ukazuje, jak delikátní je to operace.

Kamery zaznamenaly přesun gigantického krytu nad černobylský reaktor

„Přesun klenby je historická událost,“ prohlásil ukrajinský ministr životního prostředí Ostap Semerak k projektu, který hradí Evropská banka pro obnovu a rozvoj s pomocí více než 40 zemí světa.

Ocelový sarkofág nahradí současný betonový, který byl narychlo vybudován po výbuchu v Černobylu 26. dubna 1986, aby se zabránilo nejhoršímu úniku radiace.

Detailní fotografie havarovaného čtvrtého bloku. Zhruba uprostřed snímku můžete spatřit osobu v modrém pracovním úboru s rouškou přes obličej. Někteří zaměstnanci tu tedy pracují i v bezprostřední blízkosti místa havárie.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Nový kryt je vysoký jako socha Svobody v New Yorku, na délku měří 165 metrů a na šířku ještě o 95 metrů více. V uplynulých čtyřech letech byl postaven v nezamořené zóně 327 metrů od zničeného reaktoru. Nad reaktor se nasouvá od pondělka s pomocí 224 hydraulických zvedáků a pístů, které konstrukci posunují po šedesáticentimetrových „krocích“. Přesun by měl být dokončen v pátek.

Nový sarkofág by měl být uveden do provozu v listopadu roku 2017.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Jaderná elektrárna Černobyl a obloukový sarkofág, který bude po dokončení na inkriminované místo nasunutý. Foceno z města Pripjať.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Výbuch v černobylské elektrárně způsobil nejhorší jadernou katastrofu na světě. Radioaktivní mrak tehdy zasáhl velkou část Evropy a přiměl více než 50 000 lidí k opuštění domovů. Kolem místa tragédie vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků