Hlavní obsah
Pláž ve městě Gaza Foto: Profimedia.cz

K pásmu Gazy míří další flotila. Izraelci varují, že ji nepustí

Flotila lodí, která chce upozornit na nepřípustnost izraelské blokády palestinské enklávy, míří k břehům pásma Gazy. První z lodí vyplula ze švédského Göteborgu. Izrael avizuje, že žádnou loď do svých vod nepustí.

Pláž ve městě Gaza Foto: Profimedia.cz
K pásmu Gazy míří další flotila. Izraelci varují, že ji nepustí

„Kdyby takzvaným flotilám s pomocí pro Gazu opravdu šlo o blahobyt obyvatel Gazy, poslaly by pomoc přes Izrael,“ citoval server listu Jerusalem Post reakci mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Emmanuela Nachshona.

První z lodí, rybářská loď Marianne, vyrazila s 13 lidmi na palubě a zásilkou zdravotnických potřeb a solárních panelů pro Gazu, v neděli. Postupně se k ní při jejích zastávkách v evropských přístavech budou připojovat další plavidla.

Skutečnost, že je akce nazvaná Flotila svobody III. a je organizována ze Švédska, má také symbolickou hodnotu, protože tato severská země už loni na podzim uznala samostatný stát Palestina. [celá zpráva]

Izrael uvalil blokádu na pásmo Gazy v roce 2006, když enklávu ovládlo radikální hnutí Hamás. Izraelci tak chtějí zabránit v pašování zbraní do pásma. Když se blokádu před pěti lety pokusila prolomit loď Mavi Marmara vyslaná z Turecka, zasáhlo izraelské komando, přičemž zemřelo deset aktivistů. [celá zpráva]

Související témata:

Zasněžený Jeruzalém. Sněžení zasáhlo celou širší oblast Levanty.

Foto: Ammar Awad, Reuters

Ozbrojená složka Hamásu Brigády Izzudína Kásama při výcviku

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků