Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters

Johnson opět prohrál, parlament odmítl pauzu kvůli jeho straně

Britský premiér Boris Johnson utržil ve čtvrtek další porážku. Poslanci odmítli přerušit zasedání Dolní sněmovny do 3. října kvůli konferenci vládní Konzervativní strany, napsala agentura Reuters. Předseda dolní komory John Bercow navíc prohlásil, že podle současných pravidel se případné parlamentní volby nemohou uskutečnit do konce října, kdy má Británie opustit Evropskou unii.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Henry Nicholls, Reuters
Johnson opět prohrál, parlament odmítl pauzu kvůli jeho straně

Britský parlament zpravidla nejedná během stranických konferencí, ale opozice se domnívá, že v nynějším období, které s ohledem na blížící se brexit považuje za zásadní, Dolní sněmovna zasedat musí. Takový názor zastávalo 306 poslanců proti 289. Konzervativci oznámili, že jejich konference přesto bude pokračovat.

V Dolní sněmovně se dnes hovořilo také o možných parlamentních volbách. Labouristický poslanec Richard Burgon se otázal Bercowa, zda je pravda, že parlamentní volby lze podle stávajících pravidel uspořádat nejdříve 5. listopadu.

„Mohu potvrdit, že moje chápání volebního harmonogramu podle stávajícího statutárního rámce se shoduje s tím jeho,“ poznamenal Bercow.

Johnson už dvakrát žádal parlament, aby umožnil konání předčasných voleb, ale opoziční strany to odmítají, dokud nebude odstraněno riziko odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků