Hlavní obsah
Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová Foto: Profimedia.cz

Jedna ruská statistika ukazuje třikrát víc obětí než druhá. Obě jsou správně, říká vicepremiérka

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová v pátek podle agentury Interfax uvedla, že obě dvě ruské statistiky, které uvádějí výrazně jiný počet úmrtí spojených s covidem-19, jsou podle objektivních kritérií správné.

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová Foto: Profimedia.cz
Jedna ruská statistika ukazuje třikrát víc obětí než druhá. Obě jsou správně, říká vicepremiérka

Operativní štáb, jehož údaje denně zveřejňují ruské agentury, započítává pouze osoby, u nichž byl koronavirus dříve potvrzen testy, zatímco statistický úřad Rosstat k nim přidává i případy, u nichž onemocnění covidem-19 prokázala následná pitva, vysvětlila vicepremiérka.

"Údaje operativního štábu, stejně jako údaje Rosstatu jsou důvěryhodné," sdělila Golikovová. Vicepremiérka vysvětlila, že operativní štáb denně publikuje počty zemřelých, u nichž covid-19 potvrdil PCR test. Rosstat pak později shromažďuje data po provedených pitvách, při nichž se covid-19 prokáže jako hlavní příčina smrti.

Golikovová podtrhla, že ruské úřady "údaje o počtu zemřelých neskrývají". Vicepremiérka také oznámila, že příští týden Rosstat zveřejní oficiální statistiku za prvních deset měsíců letošního roku.

Třikrát více mrtvých

Informační portál Meduza v pátek napsal, že čísla Rosstatu jsou téměř trojnásobná oproti těm od operativního štábu. Na tento rozdíl média upozorňovala již dříve.

Statistický úřad k prvnímu říjnu, kdy údaj naposledy aktualizoval, uváděl přibližně 55 600 zemřelých, zatímco operativní štáb počítal 20 700 mrtvých. Nezávislé odhady počtu úmrtí způsobených koronavirem, které vycházejí z údajů o převisu letošních úmrtí oproti jiným letům, jsou ale ještě vyšší než údaje Rosstatu, podotýká Meduza.

K pátku registruje operativní štáb od začátku pandemie v Rusku necelých 2,4 milionu infikovaných a 42 176 zemřelých na covid-19. Poměr nakažených a zemřelých je nižší než v některých jiných zemích. Například Francie, která má 2,3 milionu nakažených, již podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse eviduje přes 54 000 úmrtí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků