Hlavní obsah
Italský ministr spravedlnosti Alfonso Bonafede Foto: Remo Casilli, Reuters

V Itálii pustili stovky mafiánských bossů z vězení domů. Aby se nenakazili

Italská opozice žádá odvolání ministra spravedlnosti Alfonsa Bonafedeho. Ten se stal terčem kritiky kvůli propuštění 376 významných mafiánských bossů z věznic, respektive jejich přesunu do domácího vězení. Úřady to odůvodňují tím, že za mřížemi by se mohli nakazit koronavirem.

Italský ministr spravedlnosti Alfonso Bonafede Foto: Remo Casilli, Reuters
V Itálii pustili stovky mafiánských bossů z vězení domů. Aby se nenakazili

Jak uvedl britský deník Guardian, italské soudy od začátku šíření nákazy propustily stovky mafiánů trpících různými nemocemi, protože by u nich „v případě nákazy nemocí covid-19 hrozily komplikace”.

Proti rozhodnutí soudů protestovali státní zástupci, organizace bojující s mafií i italské politické strany. Mají obavy, že mafiánští bossové mohou využít koronavirové krize k tomu, aby si zajistili své osvobození.

Bonafede již minulý týden uvedl, že rozhodnutí propustit mafiány nepřijala vláda, a vyzval k přehodnocení pravidel pro propouštění podobných vězňů do domácího vězení. I přesto ale středopravicová opozice požádala o vyslovení nedůvěry ministru spravedlnosti.

Mezi prominentními mafiány, kteří se přesunuli do domácího vězení, je například vlivný vůdce mafie Cosa Nostra Francesco Bonura (78), který si odpykával 23letý trest, či mafiánští bossové z ’Ndranghety Vincenzino Iannazzo (65) a Rocco Santo Filippone (72).

Soudci se obávali, že nákaza koronavirem by mohla být pro Filipponeho smrtící vzhledem k tomu, že trpí vážnou srdeční chorobou. Další mafián z Cosa Nostry, Franco Cataldo (85), věznici opustil v pondělí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků