Hlavní obsah
Francouzská loď Mistral Foto: Alexander Demianchuk, Reuters

Hollande: Na odškodnění za mistraly jsme se s Ruskem nedohodli

Rusko a Francie zatím nedospěly k dohodě o vrtulníkových lodích třídy Mistral, jež Paříž odmítla ruskému námořnictvu vydat, přestože kontrakt byl uzavřen a částka uhrazena. Podle agentury AFP to v pátek řekl francouzský prezident François Hollande a popřel informaci, že se země dohodly na výši odškodnění, kterou přinesla agentura RIA Novosti s odvoláním na kremelské poradce.

Francouzská loď Mistral Foto: Alexander Demianchuk, Reuters
Hollande: Na odškodnění za mistraly jsme se s Ruskem nedohodli

Prozatím není mezi Francií a Ruskem žádná dohoda ohledně lodí Mistral, prohlásil podle AFP Hollande na jihozápadě Francie. "Jednání probíhají. Rozhodnutí přijmu v příštích týdnech," dodal.

Francouzská vláda smlouvu na dodávku dvou plavidel z roku 2011 loni zrušila, když Rusko násilně anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo boj východoukrajinských separatistů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Prodej vrtulníkových lodí v celkové hodnotě 1,2 miliardy eur byl největším zbrojním kontraktem uzavřeným mezi Ruskem a některým z členských států NATO.

Informaci o ukončení rozhovorů získala údajně ruská agentura od kremelského poradce Vladimira Kožina, který je s průběhem jednání obeznámen. Výši kompenzace Kožin odmítl uvést s tím, že částka bude zveřejněna v okamžiku, kdy bude kontrakt formálně zrušen.

Souhlas s prodejem třetí straně

Ruský list Kommersant nedávno oznámil, že Paříž nabízí vrácení 785 miliónů eur, ale jen tehdy, pokud ruská vláda dá písemný souhlas s prodejem plavidel jinému zákazníkovi.

Takové řešení ale Rusko podle deníku odmítá a trvá na splacení 1,2 miliardy (32 miliard korun). "Místo dvou Mistralů do Ruska připluje 1,2 miliardy eur," napsal v pátek  Kommersant s odvoláním na své informace.

Podle kontraktu na stavbu dvou lodí, Vladivostok a Sevastopol, mělo ruské námořnictvo obdržet Vladivostok v listopadu 2014, ale kvůli událostem na Ukrajině francouzské úřady odkládaly předání plavidla. Loděnice zajišťovala údržbu Vladivostoku na svůj účet, což ji podle odhadů stálo každý měsíc prý pět miliónů eur.

Kompenzace i za výcvik

Rusko naopak do svých ztrát započítalo kromě již předem zaplacené částky 892,9 miliónů eur na stavbu lodí také náklady na výcvik 400 členů posádky, na výstavbu infrastruktury ve Vladivostoku a na výrobu čtyř prototypů palubních vrtulníků Kamov Ka-52K, což dohromady podle listu činilo 1,163 miliardy eur.

"Tato suma bude vrácena v plné výši," uvedly zdroje listu s tím, že k částce se ještě připočítají výdaje spjaté s odmontováním ruského zařízení, které bylo do lodí zabudováno během stavby. Jde například o systémy řízení a spojení, s jejichž demontáží má pomoci skupina ruských specialistů, vyslaná do Saint-Nazaire.

Po vyplacení odškodnění má ruské ministerstvo obrany vydat Francouzům certifikáty konečného uživatele a Moskva oficiálně dovolí Paříži plavidla prodat jinému zájemci. Celá záležitost by se tak podle Kommersantu mohla oficiálně uzavřít již během první srpnové dekády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků