Hlavní obsah

Hladina Sávy opět roste a rozvodňuje se Dunaj

Hladina řeky Sávy po pomalém poklesu začala ve středu opět pomalu stoupat, uvedla stanice B92. Rozvodnil se i Dunaj, který není schopen pojmout vodu ze Sávy, a proto opět stoupá i její hladina. Nadále ohrožuje Obrenovac i velkou elektrárnu poblíž. V Srbsku si povodně vyžádaly 27 obětí

Hladina Sávy opět roste a rozvodňuje se Dunaj

Z města Obrenovac, které je pod vodou už šest dní, bylo v noci evakuováno dalších 2000 lidí. Celkem bylo z města evakuováno už 24 000 obyvatel. Elektrárnu chrání pytle s pískem.

V Bělehradě vybudovali záchranáři asi dvanáctikilometrovou hráz z pytlů s pískem, která má srbskou metropoli před přívaly vody uchránit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Strach v Bulharsku a Rumunsku

Bulharsko očekává kulminaci Dunaje v pátek. Severobulharské město Ruse, kde hladina v úterý překonala sedmimetrovou výšku, prozatím hlásí asi 30centimetrový růst hladiny denně. Vodohospodáři tvrdí, že Dunaj protipovodňové zábrany nepřekoná.

Tuny mršin hrozí epidemiemi

Teplé a slunečné počasí, které vystřídalo vytrvalé deště, umožnilo začít s úklidem a dezinfekcí zaplavených území. Na povodněmi postižených místech Srbska a Bosny a Hercegoviny se nyní řeší problémy s nánosy bahna a mršinami utonulých zvířat.

Srbsko a Bosna se potýkají se zdechlinami hospodářských zvířat.

Foto: Amel Emric, ČTK/AP

"Jsou tady tuny uhynulých zvířat, které musíme zlikvidovat," prohlásil srbský premiér Aleksandar Vučić. Portál durangoherald.com napsal, že s opadající vodou se objevují tisíce zdechlin krav, prasat, ovcí, psů a dalších zvířat, která na místě při útěku před živlem zanechali majitelé.

Například na jedné farmě v severobosenském městě Šamac, které leží na soutoku Bosny a Sávy, vytáhli vojáci ze stájí s pomocí lan asi 400 mršin krav.

Povodněmi postižené Srbsko a Bosna a Hercegovina se potýkají s nánosy bláta a nedostatkem pitné vody.

Foto: Sulejman Omerbasic, ČTK/AP

Lidem hrozí epidemie tyfu, žloutenky a dalších nemocí. Sarajevo i Bělehrad vydaly varování, že šíření nákazy může dosáhnout katastrofických rozměrů.[celá zpráva]

Rozsah škod není zatím znám. Odhaduje se, že dosáhne několika miliard eur (desítky miliard korun). Srbská vláda oznámila, že chce seznam škod vypracovat do 30. května. Vučičův kabinet nicméně již v úterý sdělil, že škoda rozhodně přesáhne miliardu eur (přes 27,5 miliardy korun). Podle médií je například poškozeno 3500 ze 17.000 kilometrů silnic vyšších tříd.

Slunečné počasí umožnilo začít s úklidem.

Foto: Amel Emric, ČTK/AP

V Srbsku začal od středy třídenní státní smutek k uctění památky obětí povodní. Zatím není znám přesný počet obětí, bilance již podle všeho překročila pět desítek mrtvých. Dalších několik desítek lidí úřady pohřešují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků