Hlavní obsah
Foto: David Mcnew, Reuters

Ústavní soud Gruzie vyhověl žádosti opozice a označil veškerý postih za užívání marihuany i bez lékařského předpisu za neústavní. V pondělí to napsala agentura Interfax s odvoláním na nález ústavního soudu.

Foto: David Mcnew, Reuters
Gruzie legalizovala užívání marihuany

„Užívání marihuany je oblastí chráněnou právem na svobodný rozvoj osobnosti,” praví se ve verdiktu. Ten si média vykládají jako faktickou legalizaci rekreačního kouření marihuany. Prodej a držení marihuany ve větším množství ale zůstává nadále trestným činem.

Zákazy chránící zdraví spotřebitelů se podle soudu vztahují na obchodování s marihuanou. Role jedince užívajícího marihuanu je však v obchodování velice malá a zanedbatelná jsou i nebezpečí plynoucí z individuálního užívání marihuany. Vyvozovat proto odpovědnost za užívání marihuany je nepřiměřené a odporuje ústavě.

Postih za kouření marihuany podle soudu odpovídá ústavě v případech, kdy představuje ohrožení třetí strany, tedy je na místě, pokud se marihuana užívá například ve školách, hromadné dopravě, či za přítomnosti nezletilých.

Interfax připomněl, že podle oficiálních údajů v Gruzii na 10 000 obyvatel připadá 29 narkomanů, nejrozšířenější drogou je právě marihuana.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků