Hlavní obsah
Salafisté v ulicích rozdávají korán. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Francouzský soud zrušil zákaz vycestovat dívce, která se obrátila na islám

Devatenáctiletá francouzská dívka, která se obrátila na islám, uspěla s odvoláním proti zákazu vycestovat do Saúdské Arábie, kde má - jak tvrdí - studovat náboženství. Úřady jí zakázaly opustit Francii před dvěma lety poté, co její matka upozornila na to, že se patrně nechala zfanatizovat islámskými radikály. Informovala o tom agentura Reuters.

Salafisté v ulicích rozdávají korán. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Francouzský soud zrušil zákaz vycestovat dívce, která se obrátila na islám

Soud uznal kontakty dívky na salafisty za prokázané, ale dodal, že „tyto skutečnosti nestačí na to, aby se dalo vyvodit, že má blízko nebo je v kontaktu s extremisty.  Rozhodnutí ministerstva vnitra je zrušeno, protože bylo založeno na špatném úsudku,“ píše se v rozsudku francouzského soudu.

„Jsem salafistka, ale ne pro DAEŠ (arabská zkratka pro Islámský stát, pozn. redakce). V tom je velký rozdíl,“ řekla u soudu dívka, která byla vychována jako katolička, avšak konvertovala a zahaluje se podle nejkonzervativnějších pravidel islámu. Ultrakonzervativní salafisté hlásají nutnost vrátit se k prapůvodním kořenům víry a odmítají západní hodnoty, pročež jsou mnohými označováni za extremisty. Úterní verdikt je pro ně významnou výhrou.

Ve Francii žije asi pět miliónů muslimů, k salafismu se hlásí asi 15 tisíc z nich. Většina ale podle analytiků neprojevuje násilnické sklony, poznamenala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků