Hlavní obsah
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Benoit Tessier, Reuters

Francouzský exprezident Sarkozy dostal za korupci rok natvrdo

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Benoit Tessier, Reuters
Francouzský exprezident Sarkozy dostal za korupci rok natvrdo

Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Sarkozy se podle soudu dopustil korupčního jednání mimo jiné tím, že se pokoušel za protislužby získat tajné informace od soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta, který se zabýval kauzou financování Sarkozyho prezidentské kampaně z roku 2007.

Azibertovi prezident údajně výměnou za informace nabídl lukrativní post v Monaku. Na věc se přišlo díky odposlechům telefonních hovorů.

Historický proces

Francouzská média proces označují za historický, jelikož je Sarkozy první bývalou hlavou státu páté republiky, tedy od roku 1958, která stanula před soudem kvůli korupci.

Nicolas Sarkozy se za pět let své vlády stal z politické hvězdy jedním z nejméně populárních prezidentů francouzské páté republiky. V boji o druhé funkční období prohrál se socialistou Françoisem Hollandem. Případné očištění v nynějším procesu by mu však mohlo umožnit návrat do vysoké politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků