Hlavní obsah

Francouzi jdou opět volit, tentokrát parlament

Pět týdnů po triumfu Nicolase Sarkozyho v prezidentských volbách čeká Francouze v neděli další klání - parlamentní volby, resp. jejich první kolo. Nový šéf Elysejského paláce sice kabinet již jmenoval, avšak nadcházející hlasování pozici týmu premiéra Francoise Fillona podle všeho ještě posílí.

Francouzi jdou opět volit, tentokrát parlament

Všechny průzkumy totiž předpovídají vítězství Sarkozyho neogaullistického Svazu pro lidové hnutí (UMP) nad socialisty, kteří po porážce své kandidátky Ségolene Royalové [celá zpráva] tápou a snaží se zachránit, co se dá. V předvolebních prohlášeních proto již vyzývají jen k "odvrácení pravicového tsunami".

Naproti tomu Sarkozy s UMP volají po jasném mandátu, aby se Francie mohla pustit do reforem. "Francouzky a Francouzi, žádám vás o většinu, kterou potřebuji, abych mohl vládnout a dodržet své předvolební sliby," řekl Sarkozy na předvolebním mítinku v Le Havre.

UMP může se svými spojenci v 577členném Národním shromáždění získat 366 až 460 křesel, zatímco nyní jich má 359. Socialisté, kteří mají 140 křesel, budou prý rádi, když tento stav udrží. Podle průzkumů musejí počítat spíš s propadem, a to možná až na 80 mandátů.

Mnohé také nasvědčuje, že se dále oslabí pozice komunistů a zelených. Komunisté by dokonce mohli přijít o možnost ustavit samostatnou parlamentní frakci, pro kterou je zapotřebí minimálně 20 křesel. Situaci menších stran značně komplikuje fakt, že se ve Francii volí na základě většinového systému s 577 jednomandátovými volebními obvody. Ten prakticky zcela eliminuje krajně pravicovou Národní frontu (FN) Jeana-Marie Le Pena, která v nynějším Národním shromáždění nemá žádné zastoupení a zřejmě ho ani tentokrát nezíská.

Bayrou velké šance nemá

S velkými zisky nemůže počítat ani Francois Bayrou, který skončil v prezidentských volbách jako třetí s 19 procenty. Jeho dosavadní centristický Svaz pro francouzskou demokracii (UDF) měl dosud 29 parlamentních křesel, ale většina poslanců UDF již stačila "přeběhnout" k UMP. Bayrou mezitím vytvořil novou politickou stranu - Demokratické hnutí (MoDem), které ale má naději na zisk nanejvýš šesti mandátů.

Parlamentní volby ve Francii jsou dvoukolové. Uchazeč může zvítězit již v prvním kole, pokud obdrží nejméně 50 procent odevzdaných hlasů. Nezíská-li je žádný z kandidátů, koná se za týden, v neděli 17. června, druhé kolo, do nějž postupují uchazeči, kteří získali minimálně 12,5 procenta hlasů. Pak již k vítězství stačí prostá většina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků