Hlavní obsah
Ruští námořníci před válečnou lodí Vladivostok ve francouzském přístavu Saint-Nazaire Foto: Stephane Mahe, Reuters

Francie zaplatila Rusku za nedodané mistraly, spor končí

Francie finančně odškodnila Rusko za nedodané vrtulníkové lodě třídy Mistral. Kreml tak považuje spor za ukončený, informovala ve středu agentura Interfax. Paříž dodávku lodí pozastavila a následně zrušila v rámci západních protiruských sankcí.

Ruští námořníci před válečnou lodí Vladivostok ve francouzském přístavu Saint-Nazaire Foto: Stephane Mahe, Reuters
Francie zaplatila Rusku za nedodané mistraly, spor končí

„Prezident Ruské federace se s prezidentem Francouzské republiky společně dohodli na ukončení kontraktu na stavbu a dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral podepsaného v červnu 2011,” uvedl tiskový odbor Kremlu.

Podle prohlášení se obě strany přátelsky dohodly na vyplacení odškodného Rusku a navrácení materiálu a zařízení, které pro lodě Rusové dodali. Francouzi už kompenzace vyplatili, čímž nabývají plné vlastnické právo k lodím, s nimiž mohou naložit podle uvážení. Záležitost je tak podle Kremlu „plně vyřešena”.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ruští námořníci cvičí francouzské lodě Mistral

Video: Reuters

Dohoda o prodeji lodí za 1,2 miliardy eur z června 2011 byla největším zbrojním kontraktem Ruska s členským státem NATO. Francouzský prezident François Hollande dodávku pozastavil loni poté, co Rusko anektovalo Krym a na Donbasu propukla válka, do níž podle Kyjeva a Západu Moskva aktivně zasáhla.

Anketa
Je v pořádku, že Francie kvůli krizi na Ukrajině nedodala Rusku válečné lodě?
Ano
39.7 %
Ne
60.3 %
Celkem hlasovalo 4407 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků