Hlavní obsah
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters

Francie vyhošťuje imámy a chce zavřít mešity šířící nenávist

Francie od ledna vyhostila 12 islámských duchovních, kteří ve svých kázáních podněcovali k nenávisti. Je odhodlaná v tom pokračovat a navíc zavřít všechny mešity, v nichž se vyzývá k násilí, prohlásil francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v reakci na páteční útok předpokládaného islamisty v jihovýchodní Francii.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve Foto: Emmanuel Foudrot, Reuters
Francie vyhošťuje imámy a chce zavřít mešity šířící nenávist

"Pokud jsou sdružení, která spravují mešity a jejichž členové vyzývají k nenávisti a terorismu, tak jejich mešity budou zrušeny," odpověděl ministr na otázku, zda je vláda odhodlaná uzavřít asi stovku salafistických mešit, z nichž některé propagují islámskou svatou válku, džihád. Činnost mešit se nyní zkoumá, řekl Cazeneuve.

Ve Francii je asi 2500 mešit a počet muslimů se odhaduje na čtyři až pět miliónů. Salafisté hlásají návrat ke kořenům islámu a prosazují to radikálními prostředky. Jejich cílem je stát založený na islámské náboženské orientaci a islámském právu (šaría).

K pokračujícímu vyšetřování pátečního teroristického útoku v průmyslovém závodě u Lyonu ministr uvedl, že zadržený podezřelý 35letý Yassin Salhi se radikalizoval v minulých letech ve městě Pontarlier při kontaktu s mužem, který podle policie připravoval atentáty v Indonésii ve spolupráci s radikály z teroristické sítě Al-Káida.

Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. Atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí s uříznutou hlavou byl Salhiho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků