Hlavní obsah
Na úvod summitu se sešel britský premiér Gordon Brown (vlevo) s prezidentem Evropské komise José Manuelem Barrosem. Foto: Sebastien Pirlet, Reuters

Finanční krize je neplánovanou hlavní agendou summitu EU

Ve středu v Bruselu začal dvoudenní summit Evropské unie. Původně se měl primárně zabývat opatřeními proti klimatickým změnám. Téma ale už před zahájením zastínily záchranné plány pro finanční sektor.

Na úvod summitu se sešel britský premiér Gordon Brown (vlevo) s prezidentem Evropské komise José Manuelem Barrosem. Foto: Sebastien Pirlet, Reuters
Finanční krize je neplánovanou hlavní agendou summitu EU

Už v úterý uvedl britský premiér Gordon Brown, že světová ekonomika potřebuje globální regulaci finančních trhů. Jedním z kroků by podle něj měla být reforma Mezinárodního měnového fondu. Dopoledne v den zahájení summitu pak Evropská komise navrhla do roka postupně zvýšit minimální záruku pro bankovní vklady drobných střadatelů na 100 tisíc eur (asi 2,5 miliónu korun).

Ministři evropských zemí se minulý týden zavázali ke zvýšení garance vkladů na poloviční částku. Nový návrh komise se zřejmě nebude líbit hlavně malým zemím evropské sedmadvacítky.

Na summitu také představí vedoucí představitelé eurozóny delegátům svůj plán zahrnující poskytnutí záruk na mezibankovní úvěry do konce příštího roku a rekapitalizaci bank. Plán Francie, Německa, Nizozemska, Španělska a Rakouska má být podobný britskému modelu finanční výpomoci v hodnotě 500 miliard liber.

Klima na pozadí

Unijní představitelé se původně plánovali zabývat hlavně opatřeními proti klimatickým změnám. Hlavně Polsko argumentovalo, že navrhované plány na snížení emisí skleníkových plynů budou znamenat ekonomickou zátěž a zpomalení.

Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas navrhuje, že vyspělejší země pomohly zbylým s financováním přechodu na čistší technologie.

Další body na programu

Evropští lídři by také měli podepsat dohodu o přistěhovalectví, která sjednotí základní principy přístupu a neposlední řadě budou rozhodovat, co dál s Lisabonskou smlouvou, reformním dokumentem EU, který nemůže vstoupit v platnost, protože ho v referendu odmítlo Irsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků