Hlavní obsah
Nyní již bývalá hlavní poradkyně slovenského premiéra Mária Trošková Foto: TV Markíza

Fico protlačil Troškovou i na schůzku s Merkelovou, Němci s tím měli problém

Kontroverzní poradkyně slovenského premiéra Roberta Fica Mária Trošková byla součástí vládní delegace i na loňském jednání s nejvyššími německými a českými představiteli v Berlíně. Fico ji vzal s sebou na setkání s kancléřkou Angelou Merkelovou i se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, ačkoliv Němci dávali najevo, že mají se složením slovenské delegace problém, uvedl bývalý slovenský diplomat Ondrej Gažovič.

Nyní již bývalá hlavní poradkyně slovenského premiéra Mária Trošková Foto: TV Markíza
Fico protlačil Troškovou i na schůzku s Merkelovou, Němci s tím měli problém

„Na působení ve slovenské diplomacii vzpomínám převážně rád. Tohle byla jedna z těch chvil, kdy jsem se nesmírně styděl,“ přiznal Gažovič v textu publikovaném v Denníku N.

Z německé i české strany byly na jednání špičky, ale součástí slovenské delegace byla kromě dvou respektovaných diplomatů také Trošková.

Slovenský premiér Robert Fico, za ním asistentka Mária Trošková

Foto: ČTK/AP

Když slovenští diplomaté připravovali toto jednání na nejvyšší úrovni, německá strana naznačovala, že má problém se složením slovenské delegace. „Není to příjemné, hlavně když chápete, že mají pravdu. Neméně nepříjemné je to tehdy, když víte, že Úřad vlády Slovenské republiky odmítá couvnout,“ vzpomínal bývalý diplomat.

Slovenský premiér Robert Fico s německou kancléřkou Angelou Merkelovou

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Trošková se nakonec zúčastnila jednání i slavnostního oběda. „Tehdy jsem to považoval za nevkusnou urážku hostitelky. Dnes je zřejmé, že problém byl ještě hlubší,“ dodává Gažovič.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Server Aktuality.sk, pro který pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak, odhalil, že Trošková měla kontakty na Italy žijící na východním Slovensku, kteří jsou podezřelí z úzkých vazeb na kalábrijskou mafii. Trošková se do vyšetření případu vzdala své funkce hlavní poradkyně na Úřadě vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků