Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Tomáš Neřold, ČTK

Falešní lídři EU ničí demokracii v Evropě, řekl Klaus

Prezident Václav Klaus poskytl rozhovor britskému nedělníku Sunday Telegraph, během něhož se opřel do architektů nového směřování Evropské unie. Označil je za politiky dvou tváří a na jejich adresu prohlásil, že ničí evropskou demokracii. Klaus odmítá evropskou federalizaci a naopak vyzývá k obnově národního státu a suverenity.

Prezident Václav Klaus Foto: Tomáš Neřold, ČTK
Falešní lídři EU ničí demokracii v Evropě, řekl Klaus

Václav Klaus má obavy, že proces likvidace demokracie v Evropě došel do konečné fáze. Reaguje tak na nedávné setkání ministrů zahraničí 11 členských států EU i projev předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa v Evropském parlamentu.

Barroso vyzval k ustavení evropské federace. [celá zpráva]

Šéfové diplomacií zase zveřejnili svoje návrhy budoucí politické unie. [celá zpráva]

„Myslí si, že dokončují evropský koncept, ale podle mého názoru ho ničí,“ řekl Klaus britským novinám a dodal: „Potřebujeme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a suverenitu. To ve federaci není možné. Evropská unie by se měla vydat opačným směrem“.

Politici bez odpovědnosti

Klaus evropské lídry označil za politiky dvou tváří vyhýbající se odpovědnosti. V té souvislosti zmínil svoji návštěvu Itálie z tohoto týdne. Podle svých slov tam narazil na „ničivou mentalitu“ italských politiků, kteří kvůli krizi eurozóny omezují demokracii, odvracejí oči od prohlubujících se problémů jejich země a myjí si nad nimi ruce.

„Bylo to pro mě skutečně skličující, když jsem viděl, kolik předních italských politiků vyjádřilo názor, že je nezbytné přesunout pravomoci z Itálie do Bruselu, a to kvůli jediné věci: nečinně přijali skutečnost, že nejsou sami schopni racionálně rozhodovat. Teď našli výmluvu či alibi k tomu říkat: ‘Byli jsme k tomu donuceni‘. Takhle jasně a přímo jsem to nikdy předtím neslyšel. Vzdali se zásady, že demokracie má svoji roli a je důležitá. To je konečný a opravdu tragický důsledek,” poznamenal prezident.

Nedělní Telegraph připomněl, že 71letý český prezident ve funkci příští jaro končí. Mimo jiné připomíná, že Klaus souhlasil se vstupem České republiky do EU v roce 2004, i když s výhradami. “Vstupovali jsme do Evropské unie, nikoliv federace, v níž bychom se stali nepodstatnou provincií,” řekl k tomu prezident, jenž britským novinám přiznal, že je se svými názory na politické elity mezi evropskými státníky osamocený.

“Je to ironie dějin. Nikdy bych si v roce 1989 nepředstavoval, že tohle budu dělat, že mojí rolí bude kázat o hodnotách demokracie,” podotkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků