Hlavní obsah
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku Foto: Profimedia.cz

Evropský soud dal za pravdu českému otci ve sporu o dítě s Ruskou

Evropský soud pro lidská práva dal za pravdu Zdeňku Hromádkovi, českému otci, jehož dceru odvezla ruská matka před lety protiprávně do Ruska. Rusko podle rozsudku soudu ve Štrasburku porušuje právo otce i dcery na rodinný život, má proto zjednat nápravu a navíc zaplatit skoro půl miliónu korun jako odškodnění. Informovala o tom v pátek Česká televize.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku Foto: Profimedia.cz
Evropský soud dal za pravdu českému otci ve sporu o dítě s Ruskou

Exmanželka podle ČT setkání otce s dcerou brání, dívku odvezla a "ukrývá v Rusku, chráněna tamními úřady".

"Ruské orgány ... by měly zjistit, kde se dítě nachází, a následně řešit otázku, jak napomoci účinnému navázání oslabeného či rozvolněného rodinného pouta," sdělila ČT mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Manželství Zdeňka Hromádky a jeho ruské manželky Olgy se rozpadlo na sklonku roku 2007, kdy žena podala žádost o rozvod. Český soud sice už tehdy svěřil předběžným opatřením jejich dceru Annu do péče otce, Hromádková ale s dcerou vycestovala do Ruska a už se nevrátila.

Předloni nabyl právní moci rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, jenž dceru svěřil do výchovy jejímu českému otci. Ruské soudy ho ale neuznaly a dívka zůstává s matkou. Otec se marně domáhá vrácení Anny do Česka, české ministerstvo spravedlnosti se snaží zajistit alespoň prozatímní styk otce s dcerou.

V květnu 2013 tehdejší český premiér Petr Nečas během návštěvy Ruska požádal předsedu ruské vlády Dmitrije Medveděva o pomoc v řešení případu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků