Hlavní obsah
Jean-Marie Le Pen Foto: Vincent Kessler , Reuters

Evropský parlament zbavil imunity Le Pena a litevského exprezidenta Paksase

Evropský parlament ve středu na žádost francouzské justice zbavil imunity někdejšího šéfa francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Jeana-Marie Le Pena kvůli výrokům podněcujícím nenávist. Imunity poslanci zbavili také své další kolegy — někdejšího litevského prezidenta Rolandase Paksase a francouzskou europoslankyni Mylène Troszczynskou.

Jean-Marie Le Pen Foto: Vincent Kessler , Reuters
Evropský parlament zbavil imunity Le Pena a litevského exprezidenta Paksase

O to, aby byl nezařazený Le Pen zbaven imunity, požádaly francouzské orgány v prosinci 2016.

„Žádost se týká (jeho) údajných tvrzení, kterých se měl dopustit v rozhlasovém vysílání a která měla naplňovat skutkovou podstatu podněcování k diskriminaci, nenávisti nebo násilí z rasových důvodů, což je podle francouzského trestního zákoníku trestný čin,” uvádí se ve zprávě právního výboru EP, který dnešní hlasování inicioval.

Paksas, který je členem euroskeptické frakce Evropa svobody a přímé demokracie, je zase podezřelý, že v roce 2015 přijal úplatek výměnou za ovlivnění orgánů veřejné správy a státních úředníků

Jako třetí ve středu o imunita přišla francouzská europoslankyně Mylène Troszczynská, která je ve své vlasti podezřelá z veřejného hanobení a podněcování nenávisti nebo násilí vůči jedinci či skupinám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků