Hlavní obsah
Bavorský premiér Markus Söder Foto: Andreas Gebert, Reuters

EU by už teď měla myslet na nákup Sputniku, burcuje bavorský premiér

Evropa musí co nejvíce zrychlit schvalování ruské vakcíny Sputnik V a již nyní se musí věnovat nákupu tohoto preparátu proti nemoci covid-19. Po čtvrtečním jednání premiérů německých spolkových zemí, ke kterému se připojila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, to prohlásil bavorský ministerský předseda Markus Söder.

Bavorský premiér Markus Söder Foto: Andreas Gebert, Reuters
EU by už teď měla myslet na nákup Sputniku, burcuje bavorský premiér

„Je nezbytné zrychlit schvalovací proces, obzvláště u Sputniku,” řekl Söder. „Ale co je důležitější, protože schválení je podle mě jen otázkou času, Evropa už teď musí přemýšlet, jak toto očkování koupí. Není možné, aby se čekalo na schválení a teprve poté nakupovalo,” zdůraznil.

Söder rovněž uvedl, že vzhledem k potížím s produkcí Sputniku V je důležité poskytnout Rusku nabídku na výrobu preparátu v Německu. Podle agentury Interfax se již Rusko s Německem dohodlo; jméno německé firmy, která bude látku vyrábět, ale zveřejněno nebylo. Sputnik V je nejvíce spojován s biofarmaceutickou firmou IDT Biologika ze sasko-anhaltského souměstí Dessau-Rosslau.

S používáním Sputniku V, pokud dostane evropský certifikát, souhlasí i berlínský primátor Michael Müller. „Potřebujeme každé očkování, které můžeme získat, ale samozřejmě je nutné schválení,” uvedl na tiskové konferenci.

K velký zastáncům Sputniku V patří sasko-anhaltský premiér Reiner Haseloff, který veřejně prohlašuje, že by se s ním bez obav nechal naočkovat. Ruskou látku podporují i premiéři Durynska a Saska Bodo Ramelow a Michael Kretschmer.

Podle Ramelowa závislost na britsko-švédské vakcíně AstraZeneca, která je nenáročná na skladování, ohrožuje úspěch německé očkovací strategie. „Nežádám o nějaké politické schválení, zároveň ale odmítám politické odmítání,” uvedl.

Kretschmer pak prohlásil, že Rusko je velká země vědy, která je bez jakýchkoli pochybností schopná účinnou vakcínu vyvinout.

Söder na tiskové konferenci hovořil také o stále se zhoršující epidemické situaci v Německu, kterou je nutné opět dostat pod kontrolu, aby se nastupující třetí vlna nemohla plně rozvinout. Němci proto nemají čekat od pondělní schůzky zemských premiérů s kancléřkou Angelou Merkelovou další rozvolňování.

Söder s Müllerem uvedli, že podporují zákaz vývozu vakcín proti covidu-19 z Evropské unie. „Velmi se přimlouvám, abychom zvážili stopku exportu,” řekl Söder. Podle Müllera je těžko pochopitelné, že vakcína míří z výrobních závodů v EU do třetích států, které ji také vyrábějí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků