Hlavní obsah
 

Dvě stovky Slováků protestovaly proti americkému konvoji

„Ne konvoji, ne základnám NATO,“ hlásaly transparenty v rukou asi 200 účastníků čtvrteční demonstrace Slovenskem na bratislavském Hviezdoslavově náměstí. Ve čtvrtek totiž projela Slovenskem první část americké vojenské kolony, která se zúčastní cvičení v Maďarsku.

 
Dvě stovky Slováků protestovaly proti americkému konvoji

Konvoj jede i přes Českou republiku, kde se ale žádné akce proti němu neorganizují. Resort obrany zdůrazňuje, že cizí vojenská technika se přes české území přesouvá běžně.

BEZ KOMENTÁŘE: Druhá část amerického konvoje přejela hranice ČR

Video: Novinky

V Bratislavě bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský označil průjezd kolony za provokaci. „Vzpomínám si na rok 1968, kdy okupace začala rovněž manévry Varšavské smlouvy,“ uvedl expremiér, podle něhož chtějí Američané průjezdem kolony demonstrovat svou vojenskou přítomnost. „Zatahují tím Slovensko do mezinárodního napětí,“ dodal Čarnogurský.

Účastníci shromáždění vyzvali státní orgány, aby odmítly provokativní přesuny vojenské techniky přes území Slovenska. „Provokativní kolona NATO mír nepřináší. Vyzýváme státní orgány, aby zabránily krokům, které mohou vést ke zvyšování napětí v našem regionu, v Evropě i na celém světě,“ uvedl další z řečníků.

Lidé v Bratislavě protestovali proti průjezdu konvoje.

Foto: Ivan Vilček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků