Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Murad Sezer, Reuters

Dohodu s EU jsme ještě neratifikovali, tvrdí Turecko. Vracení běženců už má přitom běžet naplno

Ankara dosud neratifikovala dohodu s Evropskou unií, jejíž součástí je zpětné vracení běženců z třetích zemí z EU do Turecka. Mluvčí turecké vlády to řekl serveru EUobserver. Evropská komise však tvrdí, že Turecko už dohodu přijalo. Mechanismus vracení běženců má podle dohody už několik dní běžet naplno.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Murad Sezer, Reuters
Dohodu s EU jsme ještě neratifikovali, tvrdí Turecko. Vracení běženců už má přitom běžet naplno

„Vnitřní ratifikační procedury ještě nebyly ukončeny,“ potvrdil v pondělí přes e-mail mluvčí turecké vlády. Doplnil, že je stále potřeba souhlasu vlády a zveřejnění dokumentu v oficiálním věstníku. Na dotaz, kdy by se tak mohlo stát, odpověděl: „Náš premiér vysvětlí podrobnosti procedur v nadcházejících dnech“.

Podle Evropské komise však už byla dohoda schválena a její znění se v oficiálním věstníku objevilo 20. května poté, co ji podepsal prezident Recep Tayyip Erdogan.

Dohoda stanovuje, že mechanismus vracení běženců poběží od 1. června naplno. Vracení začalo už na jaře a projevilo se nižším počtem nově příchozích migrantů v Řecku. Zatím se neobjevují žádné důkazy, že by Turecko běžence zpětně nepřijímalo, i když podle něj není dohoda ratifikovaná.

Na zrušení víz trvají

O tom, že Ankara dohodu stále nepřijala, psala o víkendu také některá turecká média. A důvody prý nejsou jen byrokratické. Nejmenované zdroje z diplomacie uvedly, že si Turecko chce zajistit zrušení víz pro své občany cestující do EU předtím, než dohodu ratifikuje.

Plánovaný bezvízový styk se ale opožďuje, přičemž v Unii sílí hlasy zpochybňující jeho zavedení, protože Turecko nechce přistoupit na všechny podmínky, které mu EU dala. Týká se to především přísného protiteroristického zákona, omezování svobody tisku a tvrdého postupu vůči opozici. Erdogan argumentuje tím, že jeho vláda je ve válce s kurdskými povstalci.

Turecký prezident varoval, že by jeho země mohla přestat brát zpět migranty z Řecka, pokud nebudou víza do října zrušena. V úterý pak přidal varování ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, když pohrozil vypovězením dohody.

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Překladatelé Komise organizují soutěž Juvenes Translatores od roku 2007.

Foto: Profimedia.cz

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan

Foto: Murad Sezer, Reuters

EU se s Tureckem v březnu dohodla na dočasném vracení běženců z řeckých ostrovů, kteří v Unii nemají nárok na azyl. Za každého vráceného syrského uprchlíka má být přijat jiný Syřan z Turecka. EU také Ankaře přislíbila pro příští tři roky šest miliard eur na pomoc uprchlíkům, kterých se na území Turecka nachází téměř tři milióny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků