Hlavní obsah
Britský ministerský předseda Boris Johnson přichází do Downing Street 10. Foto: Peter Nicholls, Reuters

Dohoda o brexitu je po telefonátu s Merkelovou zřejmě nemožná, uvedl zdroj z Johnsonovy kanceláře

Po úterním telefonátu britského premiéra Borise Johnsona s německou kancléřkou Angelou Merkelovou je dosažení dohody o brexitu v zásadě nemožné, řekl stanici BBC zdroj z kanceláře britského premiéra.

Britský ministerský předseda Boris Johnson přichází do Downing Street 10. Foto: Peter Nicholls, Reuters
Dohoda o brexitu je po telefonátu s Merkelovou zřejmě nemožná, uvedl zdroj z Johnsonovy kanceláře

„Rozhovor s Merkelovou ukázal, že EU přijala novou pozici. Dala jasně najevo, že je dohoda naprosto nepravděpodobná,” uvedl zdroj z kanceláře britského premiéra. Německá kancléřka sdělila, že dohoda o brexitu nebude možná, pokud nebude náhrada irské pojistky zahrnovat garanci, že Severní Irsko zůstane v celní unii s EU, dokud se nevyřeší otázky budoucího celního uspořádání.

Británie minulý týden předložila alternativu k irské pojistce, která má garantovat, že nevznikne tvrdá hranice mezi Severním Irskem a Irskem. Londýn navrhl, že by se celní kontroly neprováděly u hranice a že by zemědělství v Severním Irsku mohlo na neomezeně dlouhou dobu podléhat unijním zákonům, ale požadoval okamžitý odchod Severního Irska z celní unie.

Zdroj z kanceláře premiéra dodal: „Rozhovory v Bruselu jsou na pokraji krachu, i když Spojené království se hodně posunulo.“ Podle něj EU neukázala „snahu se posunout ani o centimetr“.

V pondělí večer publikoval časopis The Spectator text od zdroje z kanceláře premiéra, že pokud dohoda „v následujících několika dnech padne, už nepůjde oživit“. Zdroj uvedl, že důvodem je přístup irského premiéra: „(Leo) Varadkar nechce vyjednávat. Varadkar byl ochoten jednat do přijetí Bennova zákona (blokujícího odchod Británie z EU bez dohody k 31. říjnu), protože si myslel, že by varianta mohla být jen nová dohoda, nebo žádná dohoda.” Od přijetí Bennova zákona irský premiér nejedná.

„Je jen pár lidí v Paříži a Berlíně, kteří by chtěli jednat o naší nabídce, ale Merkelová a Macron nechtěli tlačit na (vyjednavače EU) Barniera, dokud Irsko neřekne, že chce jednat. Kdo si myslel, že nám Merkelová pomůže, si dělal iluze,“ dodal zdroj Spectatoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků