Hlavní obsah
Marina Litviněnková, vdova po zavražděném agentovi Foto: Peter Nicholls, Reuters

Do vraždy agenta Litviněnka byl zapletený ruský stát, Britové ukončili vyšetřování

Rusko bylo bezpochyby zapleteno do vraždy bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který byl v roce 2006 v Londýně otráven izotopem radioaktivního polonia. K závěrům soudního vyšetřování, které v pátek skončilo v britské metropoli, to uvedl právník Richard Horwell. Celá závěrečná zpráva má být ale podle agentury Reuters zveřejněna až ke konci roku. Rusové označili vyšetřování v Británii za zpolitizované.

Marina Litviněnková, vdova po zavražděném agentovi Foto: Peter Nicholls, Reuters
Do vraždy agenta Litviněnka byl zapletený ruský stát, Britové ukončili vyšetřování

„Důkazy ukazují, že jediným věrohodným vysvětlením je to, že ruský stát byl do Litviněnkovy vraždy nějakým způsobem zapleten," řekl Horwell k vyšetřování, jehož závěry zjevně dál naruší vztahy mezi Londýnem a Moskvou.

Britové tvrdí, že kritik Kremlu Litviněnko zemřel na otravu týdny poté, co na schůzce s ruskými agenty Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovým v hotelu Millennium vypil zelený čaj smíchaný s poloniem 210.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Umírající Litviněnko v nemocnici obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nařídil jeho vraždu. Kreml to vždy popíral.

„Lugovoj a Kovtun neposkytli žádnou věrohodnou odpověď na vědecké důkazy a stopy polonia, které za sebou zanechali," zdůraznil Horwell, který u veřejného řízení zastupoval policii. Poznamenal, že ani jeden z agentů neměl osobní důvod ruského exulanta zabít.

Alexander Litviněnko na archivním snímku

Foto: ALISTAIR FULLER, ČTK/AP

Naopak ruský stát měl podle něj bezpochyby k zabití svého bývalého agenta důvodů mnoho. A to především kvůli tomu, že utekl do Británie a krátce před smrtí získal britské občanství, dále proto, že obviňoval Kreml z korupce, a také že sympatizoval s čečenskými separatisty a že tvrdil, že Putin je pedofil, podotkl Horwell.

Vyšetřovatelé našli stopy polonia na mnoha místech, kde oba ruští agenti tehdy v Londýně pobývali, včetně různých kanceláří, hotelů, letadel i na fotbalovém stadiónu Arsenalu.

Ohrozili zdraví obyvatel Londýna

Podle Horwella agenti přenášením radioaktivní látky po městě ohrozili – a v některých případech nejspíš i poškodili – zdraví obyvatel. Advokát Litviněnkovy vdovy Mariny podle Reuters řekl, že lze hovořit o ruském „jaderném útoku v ulicích Londýna".

Moskva podle něj celá léta v Litviněnkově případě brzdila vyšetřování a manipulovala s fakty.

Rusko protestuje

Ruské ministerstvo zahraničí vyšetřování v Británii odsoudilo a označilo je za „selektivní a zpolitizované". Nebere prý ohled na názor kompetentních ruských úřadů a vše prý také představuje dodatečný důkaz, že se Británie nehodlá vzdát předem daného výkladu okolností případu.

Dmitrij Kovtun na archivním snímku

Foto: Pavel Golovkin, ČTK/AP

„Navzdory tomu, co toto vyšetřování naznačovalo, nebylo transparentní ani pro Rusko, ani pro veřejnost. Existovalo zde velké riziko politizace a to se i naplnilo," uvedla ruská diplomacie.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce.

Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, pak přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Jeho případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků