Hlavní obsah
Zachráněný migrant vystupuje v Palermu z norské lodi Siem Pilot. Foto: Reuters

Do Řecka loni přišlo výrazně méně migrantů, Itálie naopak hlásí rekord

Do Evropy v loňském roce po dvou hlavních námořních trasách dorazilo o dvě třetiny méně migrantů než v roce 2015. Celkem připlulo 364 tisíc migrantů. Zatímco do Řecka jich dorazilo ve srovnání s předcházejícím rokem výrazně méně, Itálie loni zaznamenala nový rekord v počtu 181 tisíc příchozích. To je o 18 procent víc než v předchozím roce. Informovala o tom evropská pohraniční agentura Frontex.

Zachráněný migrant vystupuje v Palermu z norské lodi Siem Pilot. Foto: Reuters
Do Řecka loni přišlo výrazně méně migrantů, Itálie naopak hlásí rekord

Na poklesu počtu migrantů připlouvajících na řecké ostrovy v Egejském moři má zásluhu především dohoda, kterou loni v březnu uzavřela Evropská unie s Tureckem a která Unii umožňuje vracení části imigrantů na turecké území.

Podle Frontexu do Řecka v roce 2016 dorazilo o téměř 80 procent méně migrantů než v roce 2015. Celkem jich bylo 182 500 a většinou pocházeli ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

V souvislosti s úbytkem migrantů přicházejících do Řecka klesl také počet lidí, kteří se snažili dál do střední Evropy dostat po takzvané balkánské stezce. Zatímco v roce 2015 to bylo podle Frontextu 764 tisíc lidí, loni už 123 tisíc.

Na 181 tisíc lidí ze subsaharské Afriky

Většina migrantů volila v loňském roce výrazně nebezpečnější cestu do Evropy z libyjských břehů přes Středozemní moře do Itálie. Jednalo se především o migranty ze subsaharských zemí – Nigérie, Eritreje, Guineje, Pobřeží slonoviny a Gambie. Loni italských břehů dosáhlo rekordních 181 tisíc lidí, což je o dvacet procent více než v roce 2015.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na cestě ze severní Afriky na jih Evropy přes Středozemní moře loni zahynulo téměř 5000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků