Hlavní obsah
Nahý princ na titulní straně Sunu. Foto: Novinky

Deník Sun porušil dohodu, otiskl záběr nahého prince Harryho

Nejrozšířenější britský bulvární list The Sun v pátek porušil nepsanou dohodu britských médií a zveřejnil fotografii nahého prince Harryho. Stalo se tak navzdory důraznému varování britské královské rodiny, že zveřejnění fotografie by bylo porušením princova práva na soukromí. List uvedl, že snímek otiskl ve veřejném zájmu.

Nahý princ na titulní straně Sunu. Foto: Novinky
Deník Sun porušil dohodu, otiskl záběr nahého prince Harryho

Sun je prvním britským deníkem, který fotografii otiskl. Obrázek nahého prince zakrývajícího pohlaví rukama a neznámé nahé ženy ukryté za jeho zády, pořízený během výletu do Las Vegas, zabírá polovinu titulní strany pátečního vydání listu.

"Dlouho a usilovně jsme to zvažovali," komentoval zveřejnění skandální fotografie šéfredaktor deníku David Dinsmore.

Jde o svobodu tisku, hájí se šéfredaktor

Šéfredaktor uvedl, že The Sun těsně spolupracuje s královskou rodinou a snaží se respektovat její vůli. Rozhodnutí citlivé snímky publikovat není podle něj namířeno proti Harrymu, jde o věc tiskové svobody.

"Je to absurdní situace, kdy fotky mohou na internetu vidět stovky milionů lidí na celém světě, ale v nejpopulárnějších novinách být nesmějí," řekl šéfredaktor. "Je to jednoduše o tom, zda se naši čtenáři mohou zapojit do diskuse s mužem, který je ve vztahu k trůnu třetím v pořadí."

V úvodníku list napsal, že je to "jasně ve veřejném zájmu". Důvodem je, že se o snímcích diskutuje, takže jde o "plnou informovanost".

Současně Sun naznačil i možný dopad těchto záběrů: "Fotografie mohou mít dopad na image prince a na to, jak reprezentuje Británii ve světě". Sun zmiňuje i otázku bezpečnosti a jaký může mít incident vliv na jeho kariéru u armády.

Mluvčí královské rodiny reagoval na zveřejnění fotografie chladně: "Náš názor na otázku soukromí prince Harryho jsme zveřejnili. Noviny o svém obsahu rozhodují samy, a tak je na editorech, zda fotografie zveřejní.“

Sun porušil dohodu

Ostatní britské deníky přání královské rodiny respektovaly. Podle šéfa profesní Společnosti editorů Boba Satchwella svým postupem dodržovaly dobrovolný etický kód, který označuje za nepřijatelné tisknout soukromé fotografie lidí bez jejich souhlasu. Podle jiných expertů je ale zakřiknutá zdrženlivost médií spíš důsledkem loňského skandálu s odposloucháváním celebrit, který noviny vystavil do nepříznivého světla.

Královská rodina si na šíření fotografií stěžovala u mediální regulační komise, s níž se nyní list The Sun může dostat do konfliktu. [celá zpráva]

Komise ovšem může listu maximálně vyčinit a žádat omluvu - právo ukládat pokuty například nemá. List ale může zažalovat sám princ Harry.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků