Hlavní obsah
Exprezidenta Sarkozyho před ústředím strany UMP v Paříži zdravilo množství příznivců. Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Darujte peníze, orodoval za svou stranu Sarkozy

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy poprvé od loňských prohraných voleb vystoupil z politického ústraní, informovala v pondělí agentura Reuters. Sarkozy vyzval členy a příznivce svého Svazu pro lidové hnutí (UMP), aby straně pomohli odvrátit finanční kolaps.

Exprezidenta Sarkozyho před ústředím strany UMP v Paříži zdravilo množství příznivců. Foto: Philippe Wojazer, Reuters
Darujte peníze, orodoval za svou stranu Sarkozy

„Není to můj politický comeback. Vrátím se na pódium, abych hovořil k francouzskému lidu o Francii,“ uvedl před vystoupením exprezident prostřednictvím svého účtu na Twitteru.

Sarkozy v pařížském ústředí strany vyzval příznivce, aby přispěli do pokladny UMP. Strana totiž musí vrátit 11 miliónů eur (285 miliónů korun) z příspěvků od státu poté, co soud minulý týden rozhodl, že překročila zákonné limity financování kampaně za Sarkozyho znovuzvolení v roce 2012.

Sarkozy volby prohrál a prezidentem se stal socialista Francois Hollande. Preference pro Hollanda ale klesají a  Sarkozyho návrat si přeje množství lidí na pravici. Toho, aby v roce 2017 znovu kandidoval, se dožaduje 58 procent příznivců UMP, celkem po jeho návratu podle průzkumu agentury Ifop touží 40 procent Francouzů.

Sarkozy nemá ve vlastní straně vážného vyzyvatele. Bývalého premiéra Francoise Fillona by podpořilo pouze 16 procent stoupenců UMP a současného předsedu strany Jeana-Francoise Copeho jen deset procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků