Hlavní obsah
 

Chorvatsko a Černou Horu spalují požáry. Plameny už jsou u Splitu a na Luštici

Chorvatští hasiči dál bojují s rozsáhlými lesními požáry na pobřeží Jaderského moře. Plameny se v pondělí večer přiblížily do bezprostřední blízkosti Splitu. Podle tamního českého konzula zatím žádný český občan neutrpěl v souvislosti s požárem kolem města újmu na zdraví ani na majetku. Kritická je i situace na černohorském poloostrově Luštica.

 
Chorvatsko a Černou Horu spalují požáry. Plameny už jsou u Splitu a na Luštici

„Obrátilo se na mě zhruba patnáct šestnáct českých občanů z té oblasti se žádostí o radu, co mají dělat, kdyby došlo k nejhoršímu, a hlavně kudy mají odjíždět,” informoval český konzul ve Splitu Juraj Varga.

V pondělí byla totiž podle něj dočasně uzavřená pobřežní magistrála mezi Podstranou a Splitem a uzavřená nadále zůstává přípojka ze Splitu na dálnici.

„Takže jim radím, aby jeli (na sever) přes Split až k Trogiru a až u Trogiru se napojili na dálnici,” dodal Varga.

Tři části Splitu v přímém ohrožení

Přímo ve Splitu byly ohroženy tři městské čtvrti. Hasiči museli celou noc bránit domy v předměstských obcích Strožanac a Podstrana. Oběti na životech nejsou zatím hlášeny, několik lidí ale bylo hospitalizováno kvůli otravě z hustého dýmu.

Vesnice Mravince u Splitu

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Velitel hasičů Dražen Glavina podle médií vyjádřil přesvědčení, že nejhorší už má Split za sebou. V úterý před rozbřeskem byla situace o něco lepší a v šest hodin ráno mohl k zásahu vzlétnout první hasicí letoun. Odhaduje se, že oheň v okolí Splitu spálil kolem 4500 hektarů porostu.

Také podle vyjádření české Asociace cestovních kanceláří se požáry českých turistů nijak nedotkly. Problémem je ale kouř, který působí problémy na silnicích. „Může nastat chvíle, že některé cesty nebudou průjezdné. Klienti by tedy měli dávat pozor na to, kudy pojedou,” uvedl místopředseda asociace Jan Papež.

Letadlo hasičů poblíž Splitu

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Situace v Černé Hoře je kritická

Kritická je situace také v Černé Hoře, konkrétně na poloostrově Luštica, kde vítr žene plameny k obydlím. Hasičům činí nadále značné problémy velký požár, který vypukl už v neděli a šířil se celé pondělí na poloostrově Luštica u vstupu do Kotorského zálivu z Jaderského moře.

Úřad pro mimořádné situace při ministerstvu vnitra podle televizní stanice Vijesti sdělil, že situace v této oblasti je velmi kritická, a pokud se dosavadní silný vítr nezmírní, dospějí brzy plameny k lidským obydlím. „V této chvíli není ohroženo obyvatelstvo ani obytné objekty, ale situace se mění z hodiny na hodinu. Je možné, že bude opět potřeba evakuovat lidi,” sdělil úřad v prohlášení.

Snímek z vesnice Stobrec poblíž Splitu

Foto: Antonio Bronic, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků