Hlavní obsah
Oblast u norské skalní stěny Trollveggen. Foto: Profimedia.cz

Čeští horolezci v Norsku jsou po smrti, těla se snést nepodařilo

Norští záchranáři se v úterý večer dostali k tělům dvou českých horolezců, která byla v pondělí z vrtulníku objevena na kolmé skalní stěně Trollveggen na západě Norska. Záchranáři potvrdili, že horolezci jsou mrtví, těla se jim ale nepodařilo vyzvednout. Informoval o tom norský list Aftenposten. Další pokus bude následovat ve čtvrtek.

Oblast u norské skalní stěny Trollveggen. Foto: Profimedia.cz
Čeští horolezci v Norsku jsou po smrti, těla se snést nepodařilo

Norská tisková agentura NTB ve středu uvedla, že v oblasti je nyní špatné počasí, takže novou záchrannou operaci zatím nelze spustit.

„V oblasti je špatné počasí s mlhou a deštěm, a dokud tomu tak bude, nemůže se nový pokus o přepravu těl horolezců z místa neštěstí uskutečnit,“ řekl NTB Roar Fylling z policie provincie Möre og Romsdal, kde se skalní stěna Trollveggen nachází. Podle aktuálních zpráv bude vyprošťování moci pokračovat nejdříve ve čtvrtek.

V úterý odpoledne záchranáři letecky dorazili do bezpečné zóny u stěny Trollveggen, odkud postupovali k místu, kde se nacházejí mrtví. Akce byla pečlivě připravena, protože se jedná o náročný lezecký výstup a horolezce navíc ohrožuje padající kamení, napsala na svých stránkách norská veřejnoprávní televize NRK. Kolem 18:30 dorazila záchranná skupina k tělům českých horolezců, která měla být pomocí lana z vrtulníku z místa vyzdvižena. Ve 21:30 ale byla operace přerušena.

„Rozhodla o tom posádka helikoptéry. V daném okamžiku považovala pokračování akce za nebezpečné. O vyzdvižení těl se pokusí znovu, až k tomu budou vhodné podmínky,“ sdělil vedoucí záchranné operace z řad policie Per Age Ferstad.

Neozvali se příbuzným

Podle televize NRK se dva čeští horolezci vydali na stěnu Trollveggen nad údolím Romsdalen minulý čtvrtek. S příbuznými byli domluveni, že je budou kontaktovat v sobotu, ale neudělali to. Jejich blízcí se proto v pondělí ráno obrátili na českou ambasádu a norské úřady. Policie našla auto obou Čechů u návštěvnického centra u Trollveggen. Oba byli zkušení horolezci a na stěně nebyli poprvé, uvedla televize NRK. [celá zpráva]

Stěna Trollveggen měří 1700 metrů, z nichž 1000 je kolmých. V Evropě jde o nejvyšší stěnu tohoto typu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků