Hlavní obsah

Český řidič dostane od Slovenska 25 000 eur za nepovedenou akci policie

Slovenská republika odškodní českého řidiče Zdeňka Pekaru, který kvůli nepovedené protidrogové akci slovenské policie strávil Vánoce 2010 v tureckém vězení. Pekara dostane od slovenského ministerstva vnitra jako finanční zadostiučinění částku 25 tisíc eur (645 tisíc Kč), potvrdil v úterý Právu mluvčí slovenského ministerstva vnitra Gábor Grendel.

Český řidič dostane od Slovenska 25 000 eur za nepovedenou akci policie

Koncem roku 2010 sledovala slovenská policie transport chemikálie používané při výrobě heroinu z Dunajské Stredy do Istanbulu. Transport zabezpečovala česká dopravní společnost, ale řidič o policejní akci nic nevěděl. Slovensko spolupracovalo s policejními složkami dalších států.

V Istanbulu byl kamión tureckou policií zadržen a jeho český řidič zatčen. Po propuštění mu byl udělen zákaz vstupu do Turecka. Pekara tím přišel o práci, protože firma, pro kterou pracoval, dovážela zboží výhradně z Turecka.

Slovenská strana původně očekávala, že řidiče odškodní Turecko. Když se tak nestalo, rozhodl ministr vnitra Daniel Lipšic o odškodnění českého řidiče.

"Jde o vyjádření solidarity, které se očekávalo od turecké strany. Slovenská generální prokuratura i Evropská jednotka pro justiční spolupráci Eurojust totiž potvrdily, že šlo o řádně koordinovanou akci bezpečnostních orgánů vícero evropských států ve smyslu mezinárodního práva," uvedl Grendel.

Pekara toto gesto slovenské strany přivítal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků