Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Matt Hancock Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Britský ministr zdravotnictví se nechá očkovat v přímém přenosu, pokud to přesvědčí odpůrce

Poté, co byla v Británii schválena vakcína proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech, řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock v ranním rozhovoru na stanici ITV, že se nechá očkovat proti koronaviru, jak mu to navrhl moderátor. Uvedl, že to udělá, jestliže to pomůže přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP
Britský ministr zdravotnictví se nechá očkovat v přímém přenosu, pokud to přesvědčí odpůrce

Hancock v pořadu Good Morning Britain mluvil o tom, že byla vakcína od Pfizeru/BioNTechu schválena a že se na počátku příštího týdnu začne s očkováním vybraných skupin. Moderátor Piers Morgan mu navrhl, že by se měl nechat očkovat v přímém přenosu, aby to podpořilo očkovací kampaň.

„No, dám si s vámi, Piersi,“ odpověděl na návrh Hancock. Morgan pak řekl, že by se s Hancockem mohl kvůli tomu sejít kdykoli příští týden: „Pojďme to udělat společně v živém přenosu. To by bylo působivé, vyslalo by to správný vzkaz.”

Hancock na to odpověděl: „Museli bychom to napřed nechat schválit, protože jsou tu priority podle klinických potřeb a my jako zdraví muži středního věku nejsme nejdůležitější.“ Dodal ale, že je „pro, udělat to“, pokud by si lidé mysleli, že by to mělo smysl, a pokud by to přesvědčilo ostatní, aby se také nechali očkovat.“

První na řadě jsou senioři v domovech

V Británii už uvedli, že jako první budou očkovaní lidé v domech pro seniory s pečovatelskou službou a jejich personál, následovat budou všichni nad osmdesát let a zdravotníci a sociální pracovníci v první linii. Jako třetí se budou očkovat lidé nad 75 let, pak osoby nad 70 let a obyvatelé nad 65 let. Jako šestí budou následovat lidé mezi 16 a 64 lety se zdravotními problémy, kvůli kterým jim hrozí vážnější průběh nemoci a případné úmrtí. Následovat budou lidé nad 60, 55 a 50 let. Hancock má 42 let, Morgan 55.

Hancock uvedl, že většina z 800 000 nejohroženějších bude očkována do konce roku, a zdůraznil, že očkování je klíčové pro zvládnutí pandemie.

Odpůrcům vakcín Hancock vzkázal: „Nemusíte to přijmout ode mne, ale naslouchejte lékařům. Nejvýznamnějším z nich je Jonathan Van-Tam a on volal své mámě a řekl jí - když ti zavolají z Národního zdravotního systému, tak jdi a nech se očkovat.“

 Smrt dědečka vedla Hancocka k většímu odhodlání v boji s virem

Den před tím, než Hancock zveřejnil, že britský lékový úřad doporučil vakcínu ke schválení vládě, a ta to udělala, vysvětlil v slzách, proč se v boji proti koronaviru angažuje. Důvodem je, že 18. listopadu zemřel jeho nevlastní dědeček Derek: ,,Ztráta člena rodiny je bolestná pro každého. Jsem teď odhodlanější.”


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků