Hlavní obsah
Anders Behring Breivik Foto: Profimedia.cz

Breivik se ve svém ultrapravicovém manifestu opírá i o citáty Václava Klause

Norský ultrapravicový terorista Anders behring Breivik se ve svém manifestu s názvem „Evropská deklarace nezávislosti“ vymezuje vůči multikulturalismu, sovětismu, komunismu a podobným myšlenkovým proudům. Mimo jiné při obhajobě svých ultrapravicových názorů vychází i z tezí prezidenta Václava Klause, kterého dvakrát v 1500stránkovém pamfletu cituje.

Anders Behring Breivik Foto: Profimedia.cz
Breivik se ve svém ultrapravicovém manifestu opírá i o citáty Václava Klause

Některé myšlenky i celé pasáže svého manifestu podle zjištění Novinek zkopíroval Breivik z protiislámských internetových zápisků norského bloggera, který od roku 2005 vystupoval pod jménem Fjordman. Ten na internetu před časem publikoval svou esej nazvanou Eurábijská šifra (The Eurabia Code).

Breivik zmiňuje Klausovy teze, jimiž prezident kritizoval Evropskou unii a snahy o hlubší integraci Evropy.

Původní obyvatelé Evropy a přistěhovalci nemuslimského původu tiše ve stále větším počtu opouštějí kontinent, napsal Breivik, a ptá se, kam Evropa v době přistěhovalecké vlny z jihu spěje.

„Když rozsáhlé oblasti Evropy obsazují barbaři aktivně podporovaní a navádění našimi lídry a když lidé mají zakázáno bránit se tomuto přívalu, zůstává západní Evropa stále ještě významnou částí svobodného světa? Přešly snad země východní Evropy z jedné ‚Říše zla‘ do druhé? Jsou snad, a my také, zpět v ESSR (v originále ‚EUSSR‘, což lze coby narážku na SSSR volně přeložit jako Evropský svaz socialistických republik - pozn. red.)?“ ptá se Breivik.

Proti regulaci, integraci a rozšiřování

Na danou otázku si odpověděl právě slovy „konzervativního prezidenta České republiky“ a připomněl jeho stížnosti na evropské regule. „Vždy, když se snažím odstranit nějakou část regulace z dob sovětské éry, řeknou mi, ať už se jedná o cokoli, že se pokouším rušit požadavek Evropské komise,“ cituje Breivik Klause.

Podruhé odkazuje na Klause coby obdivovatele amerického exprezidenta Ronalda Reagana a bývalé britské premiérky, „železné lady“, Margaret Thatcherové, který upozorňuje EU na pokles demokratických hodnot. Breivik odkazuje na Klausův názor, podle nějž rozšířením EU o deset nových států, převážně postkomunistických zemí střední a východní Evropy, navýšila EU svůj deficit demokracie. Deset států přijala EU v roce 2004, mezi nimi i ČR.

A ke kritice EU přidává i další Klausovy názory. „Upozornil, že ‚EU nadále a stále rychleji rozšiřuje počet stránek svých směrnic, které se nyní dotýkají téměř všech aspektů lidského života a lidské činnosti‘,“ cituje dále extremista Klause ve svém pamfletu.

Klaus útoky odsoudil

Na závěr připomíná, že Klaus často zdůrazňoval, že nenahraditelným garantem demokracie je národní stát, nikoli jakékoli typy říší, impérií a státních konglomerátů.

Breivik ve svém manifestu vyjadřuje obavy ze zaplavení Evropy islámem, hovoří o rasové válce a propaguje „kulturní konzervatismus“. Nabízí však i řešení, na které podle něj dojde v roce 2083, kdy budou všichni přistěhovalci z Evropy vyhnáni.

Ultrapravicový extremista označovaný policií za křesťanského fundamentalistu o víkendu nechal odpálit nálož u vládních budov v Oslu, a nedlouho poté postřílel na letním táboře desítky mladých lidí sympatizujících s norskou levicovou vládou. Celkem si jeho běsnění vyžádalo 93 obětí. Breivik byl zatčen, k oběma útokům se přiznal, ale zjevně jich nelituje.

Václav Klaus Breivikův terorismus vehementně odsoudil a v oficiálním dopise vyjádřil Norsku hlubokou soustrast. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků