Hlavní obsah

Bin Ládina naservírovali Američanům až pod nos, viní novinář Obamu ze lži

Při likvidaci šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina pomáhaly pákistánská armáda i tajná služba. Tvrdí to známý americký investigativní novinář Seymour Hersh s odvoláním na nejmenované vysoce postavené pracovníky tajných služeb.

Bin Ládina naservírovali Američanům až pod nos, viní novinář Obamu ze lži

Washington dosud uváděl, že akci z května 2011 podnikl sám, bez vědomí pákistánských úřadů. Bin Ládin prý v době akce nebyl na útěku, ale ve skutečnosti byl v zajetí pákistánské vojenské zpravodajské služby.

Hersh viní amerického prezidenta Baracka Obamu z řady lží. Při přípravě a provedení zásahu americké elitní jednotky proti bin Ládinovi totiž pákistánská armáda a tajné služby hrály významnější roli, než se dosud vědělo, tvrdí Hersh v magazínu London Review of Books.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

BEZ KOMENTÁŘE: Americké komando zaútočilo na dům v pákistánském Abbottabádu

Video: Reuters/ČTK/AP

Nejhledanější terorista světa byl zastřelen 2. května 2011 při rozsáhlé razii elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs v domě v Abbottábádu na severu Pákistánu. [celá zpráva]

Oficiální podpora Pákistánu?

Držitel Pulitzerovy ceny Hersh tvrdí, že Američané měli při zásahu oficiální podporu ze strany Pákistánu.

„Nejočividnější lží" podle něj bylo tvrzení, že dva nejvýše postavení představitelé pákistánské armády, tedy náčelník generálního štábu a šéf vojenské zpravodajské služby ISI, o americké akci nevěděli.

Bin Ládin se navíc údajně v Pákistánu v době zásahu neskrýval, jak prohlašovala americká vláda. Ve skutečnosti ho prý ISI v Abbottábádu od roku 2006 držela jako zajatce, kterého využívala v úsilí o utlumení činnosti Tálibánu a al-Káida.

Žádná přestřelka nebyla; když pronikali do areálu, ochranka z ISI byla pryč
Seymour Hersh, americký investigativní novinář

Hersh tvrdí, že Spojené státy zaplatily jednomu bývalému pákistánskému zpravodajci 25 miliónů dolarů (téměř 615 miliónů korun) za prozrazení přesného místa pobytu bin Ládina. Washington naopak tvrdil, že bin Ládina našli díky sledování jeho tajného kurýra.

Bílý dům také podle Hershe lhal, když tvrdil, že by bin Ládina dopadl živého, pokud by to šlo. Podle oficiální verze se při zásahu strhla přestřelka.

„Žádná přestřelka nebyla; když pronikali do areálu, ochranka z ISI byla pryč," píše Hersh.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

V Pákistánu zbourali úkryt bin Ládina

Video: Reuters

Bílý dům podle něj nemluvil pravdu ani o osudu bin Ládinova těla. Nebylo prý pohřbeno do moře, jak Washington tvrdil. [celá zpráva]

„Pozůstatky, včetně jeho hlavy, která v sobě měla jen několik děr od kulek, byly vhozeny do pytle a během návratu vrtulníku do Džalalabádu byly některé části těla vyhozeny nad pohořím Hindúkuš – tak to alespoň tvrdily SEALs," napsal Hersh s odvoláním na svůj zdroj.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Námořníci nechtějí mluvit o pohřbení Usámy bin Ládina do moře z jejich letadlové lodi

Video: Reuters

Žurnalista tvrdí, že hlavním americkým zdrojem jeho informací je nejmenovaný vysoce postavený pracovník amerických tajných služeb obeznámený se zásahem proti bin Ládinovi. Informace mu prý potvrdili také dva dlouholetí poradci amerického velitelství pro speciální operace SOCOM. Hovořil prý také se zdroji „uvnitř Pákistánu".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků