Hlavní obsah

Bilance obětí bombardování Drážďan byla přehnaná

Počet obětí spojeneckého bombardování německých Drážďan v únoru roku 1945 dosáhl nejvýše 25 000, prokazatelně však tehdy zahynulo 18 000 lidí. Vyplývá to z dílčí zprávy, kterou ve středu na sjezdu německých historiků v Drážďanech představila komise expertů.

Bilance obětí bombardování Drážďan byla přehnaná

Počet obětí leteckých útoků z 13. a 14. února 1945 je dlouhá léta předmětem sporů mezi historiky. Většinou se v současnosti uvádí počet 35 000 obětí, ale už předloni drážďanská komise uvedla, že jich bylo maximálně několik tisíc nad 25 000. Zhruba o tolika přitom hovořily i samotné drážďanské úřady v březnu roku 1945.

Na rozdíl od místních statistik však nacistická propaganda krátce před koncem války počet mrtvých silně nafoukla, když hovořila o nejméně 200 000 mrtvých a podařilo se jí ze zničení Drážďan učinit mýtus, jenž se udržel i po válce. Pravicoví extremisté dodnes hovoří o nejméně 250 000 obětí drážďanského inferna.

Podobně ničivé nálety jako Drážďany přitom zažila i další zejména průmyslová města, například Hamburk. Postupimský vojenský historik Rolf-Dieter Müller uvedl, že v německém přístavním městě zahynulo na 40 000 lidí a v japonské metropoli Tokiu dokonce 100 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků