Hlavní obsah
Americký viceprezident Joe Biden Foto: Djordje Kojadinovic, Reuters

Biden vyjádřil soustrast Srbům kvůli ztrátě blízkých při náletech

Americký viceprezident Joe Biden v úterý během návštěvy Bělehradu vyjádřil soustrast Srbům, kteří ztratili své blízké při leteckých úderech NATO v roce 1999 během ozbrojeného konfliktu v Kosovu. Biden se stal prvním americkým přestavitelem, který takové gesto učinil, poznamenala agentura Reuters. Proti návštěvě Bidena v Bělehradu protestovaly stovky srbských ultranacionalistů.

Americký viceprezident Joe Biden Foto: Djordje Kojadinovic, Reuters
Biden vyjádřil soustrast Srbům kvůli ztrátě blízkých při náletech

Mezi obyvateli Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku, jsou Spojené státy velmi populární. Kosované považují Washington za svého zachránce, vyzdvihují zejména to, že díky náletům NATO pod vedením Američanů skončilo zabíjení etnických Albánců, kterého se během konfliktu dopouštěly srbské síly. V Bělehradě naopak tyto nálety dodnes vyvolávají odpor.

"Rád bych vyjádřil svou soustrast rodinám těch, kteří zahynuli během válek v 90. letech, včetně těch zabitých v důsledku náletů NATO," řekl Biden po jednání se srbským premiérem Aleksandrem Vučičem. Podobně se loni vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Během Bidenovy návštěvy se nedaleko sídla srbského prezidenta shromáždily stovky srbských ultranacionalistů, kteří vykřikovali hesla na podporu republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. O něm Biden v pondělí prohlásil, že nemá ponětí o zahraniční politice.

"Volte Trumpa! Volte Trumpa!" vykřikovali v Bělehradu demonstranti, kteří na sobě měli trika s obrázkem republikánského kandidáta na prezidenta USA.

Biden přiletěl do Bělehradu pouze na jeden den; ve středu ho čekají jednání v Kosovu. Podle analytiků chce americký viceprezident přimět představitele obou zemí k větší normalizaci vzájemných vztahů. Srbsko nadále samostatné Kosovo neuznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků