Hlavní obsah
Dohoda byla přijata jen několik dní před cestou americké ministryně zahraničí Riceové do Indie. Foto: Reuters

Americký Kongres schválil dohodu o jaderném obchodu s Indií

Senát USA drtivou většinou schválil dohodu, která ruší zákaz prodeje amerických civilních nukleárních technologií Indii. Prošla v poměru 86-13. Zákaz trvá přes třicet let. Dohodu už ve středu schválila Sněmovna reprezentantů. Dohoda je tím v Kongresu schválena.

Dohoda byla přijata jen několik dní před cestou americké ministryně zahraničí Riceové do Indie. Foto: Reuters
Americký Kongres schválil dohodu o jaderném obchodu s Indií

Dokument umožní americkým společnostem po 34 letech zákazu vyvážet do Indie nukleární technologie, přestože Dillí není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Dohoda, která podle prezidenta George Bushe přispěje k posílení strategických vztahů mezi Dillí a Washingtonem, byla přijata jen několik dní před plánovanou cestou americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové do Indie. Její schválení umožnilo zářijové zrušení světového zákazu jaderného obchodu s Indií.

Indie, která provedla svůj první jaderný test v roce 1974, před zrušením světového zákazu nemohla získávat žádnou jadernou technologii ani materiál v zahraničí. Země přitom v současnosti disponuje 22 nukleárními reaktory a vzhledem k rostoucí poptávce po energii je nezbytná výstavba dalších.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků