Hlavní obsah
Američtí vojáci míří zpět na svou základnu u bavorského Vilsecku. Foto: ČTK/AP

Americký armádní konvoj je už v Polsku

První kolona amerických vojenských vozidel s vojáky vracejícími se z cvičení v rámci operace NATO Atlantic Resolve v Estonsku a Litvě na základnu do Německa je už v Polsku. V pondělí okolo poledne překročil konvoj hranice v Budzisku, informovala polská televize TVN24. Příští týden projede přes Českou republiku.

Američtí vojáci míří zpět na svou základnu u bavorského Vilsecku. Foto: ČTK/AP
Americký armádní konvoj je už v Polsku

„Americké jednotky se budou po polském území pohybovat několik dní v devíti samostatných kolonách. Každou doprovodí polská vojenská policie,“ uvedla televize.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Konvoj se bude zastavovat v různých polských městech, kde se má představit také veřejnosti.

„Chceme polským spojencům ukázat, že dokážeme nejen rychle zdolat velké vzdálenosti, ale také s nimi spolupracovat. Zkrátka, že jsme tady pro ně,“ řekl velitel Tim Playmet.

Průjezd u Čechů vzbuzuje vášně

Desítky amerických vojenských vozidel vyrazily z Estonska na cestu dlouhou téměř 2000 kilometrů v neděli. Cílem je ukázat Rusku jednotu aliance. [celá zpráva]

Mezi 29. březnem a 1. dubnem má projet i Českou republikou. Část kritiků chystá protesty, část příznivců akce na podporu. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Americký vojenský konvoj vyrazil z Estonska

Video: Reuters

Na území České republiky vstoupí americké jednotky ve třech samostatných kolonách od polských hranic směrem k Praze. V úterý 31. března se kolony setkají v Praze-Ruzyni, kde vojáky čeká den volna a příprava vozidel na další přesun.

Následující den se celý konvoj opět v rozestupech přesune do Plzně, kde by armáda chtěla uctít americké vojáky, kteří padli při osvobozování Československa.

Cílem konvoje je americká armádní základna u bavorského Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od českých hranic.

Anketa
Vadí vám průjezd amerického konvoje?
ne
69.4 %
ano
30.6 %
Celkem hlasovalo 45370 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků