Hlavní obsah
Následky zemětřesení v Albánii Foto: Florion Goga, Reuters

Albánská policie zatkla v souvislosti se zemětřesením devět lidí

Policie v Albánii v souvislosti s následky nedávného ničivého zemětřesení zatkla devět lidí. Čelí podezření z vraždy a zneužití pravomocí, informuje na svých internetových stránkách BBC. Nejtragičtější zemětřesení, jaké tuto balkánskou zemi za posledních 40 let zasáhlo, nepřežilo 51 lidí.

Následky zemětřesení v Albánii Foto: Florion Goga, Reuters
Albánská policie zatkla v souvislosti se zemětřesením devět lidí

Policie a prokurátoři uvedli, že „lidé ve zřícených budovách umírali i kvůli stavbařům, inženýrům a majitelům, kteří nedodržovali pravidla, normy a standardy bezpečného stavitelství”.

BBC uvedla, že z vraždy byli obviněni dva majitelé hotelů ve městě Drač (Durrës), které bylo jednou z nejvíce postižených oblastí. Obě stavby vznikly ilegálně. Celkem prokuratura vydala zatykače na 17 stavbařů, inženýrů a úředníků, kteří jsou podezřelí, že porušili bezpečnostní předpisy. Po osmi z nich policie stále pátrá, někteří z nich prý po zemětřesení z 26. listopadu uprchli ze země.

Otřesy poničily více než 14 000 domů a odborníci stále prověřují, které z nich jsou bezpečné.

Po pádu komunismu v roce 1990 se mnoho lidí v Albánii přestěhovalo do příměstských oblastí, kde vznikaly domy jen za minimálního dozoru úřadů. Mnoho z těchto staveb později úředníci schválili.

Evropská komise v sobotu oznámila, že v lednu se v Tiraně uskuteční mezinárodní dárcovská konference ve prospěch Albánie, uvedla agentura AP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků