V roce 2001 se islámu bálo jen 21 procent Britů. Výsledek odráží situaci po 10. srpnu, kdy britská policie oznámila, že odhalila plán britských muslimů zaútočit na letadla na linkách do USA. Policie zatím v případu obvinila 12 lidí, pět původně zatčených propustila na svobodu a vyslýchá dalších osm podezřelých.

Průzkum také odhalil, že od loňských útoků na londýnskou hromadnou dopravu se téměř zdvojnásobil počet těch, kdo souhlasí s tvrzením, že velká část britských muslimů necítí sounáležitost s Británií a je ochotna schválit nebo se i podílet na teroristickém činu.

Sbližovací kampaň

Loni s tímto tvrzením souhlasila desetina Britů, nyní už 18 procent. Z 23 na 16 procent klesl počet těch, kdo souhlasí s tím, že jsou téměř všichni britští muslimové mírumilovní a právu se podřizující občané, kteří odsuzují teroristické činy stejně jako kdokoli jiný.

Britská vláda zahájila kampaň, jejímž cílem má být zmírnit napětí mezi příslušníky různých náboženství. Ministryně pro obce a místní zastupitelstva Ruth Kellyová tento týden vyzvala k debatě, která má sblížit příslušníky jednotlivých komunit v Británii.