Podle CNN radikálové v době, kdy je zadržela britská policie, ještě neměli letenky na konkrétní spoje. Snažili se vyhledat lety do měst ve stejný čas. Dva podezřelí prý nedávno cestovali do Pákistánu a později odtud dostali peníze.

V souvislosti s plánovanými útoky zadržely bezpedčnostní složky v Pákistánu celkem sedm osob, z toho dva Brity pákistánského původu. "Jsou to Britové. Byli zatčeni před osmi až deseti dny. Jeden je z Karáčí a druhý z Láhauru," řekl o dvou zadržených vládní úředník, který si nepřál být jmenován. Právě zadržení Britové prý poskytli informace o plánovaných útocích.

Mezi zadrženými i zaměstnanec Heathrow

Mezi 24 osobami, které v noci na čtvrtek zatkla britská policie, je údajně pracovník muslimské charitativní organizace a také zaměstnanec londýnského letiště Heathrow, který měl neomezený přístup do veškerých prostor. Podezřelí prý byli v Británii sledováni od loňského prosince. Do příprav útoku bylo údajně zapojeno 50 lidí.

Všechno jsou to britové s pákistánskými kořeny. Tato země také Británii na nebezpečí upozornila. Zatkla dva Brity, kteří při výslechu dali vyšetřovatelům informace o chystaných útocích.

Nová generace útočníků

Německý magazín Der Spiegel na svých internetových stránkách zveřejnil názory expertů na terorismus, kteří pochybují o tom, že by plány hromadného útoku na letadla vypracovávali "staré kádry" al-Kajdá v čele s Usámou bin Ládinem.

"O to je ale situace horší, že zřejmě jde o mladé atentátníky z Evropy, kteří se zradikalizovali tak rychle a nečekaně, že si toho nikdo nevšiml," napsal německo-jordánský expert na al-Kajdá Yassin Musharbash.

Americký ministr vnitra Michael Chertoff přitom ve čtvrtek tvrdil, že vše nasvědčuje tomu, že útoky má na svědomí právě al-Kajdá.

Letadla, na která měly být spáchány útoky, mířila z Londýna do USA.

Také izraelský odborník na terorismus Reuven Paz se domnívá, že v Londýně zadržení sebevražední rádoby-atentátníci patří k "nové generaci hledačů svaté války", kteří se etablovali na vraždě režiséra Thea van Gogha v Nizozemsku a teroristických útocích předloni v Madridu a loni v Londýně.

"Jde o islamisty s jen malým islamistickým vzděláním, ale zato s velkou motivací pro svatou válku v podobě terorismu. Nečekali na to, až je al-Kajdá zrekrutuje, ale zorganizovali akci sami, jen v rámcovém souladu se strategií al-Kajdá," říká Paz.

Souhrn článků o chystaných útocích na letadla
Britský Scotland Yard zabránil atentátům na letadla
Pražské letiště zpřísnilo kontroly letů do USA a Británie
Kvůli možnosti teroristického útoku klesla cena ropy
Česko nezavede mimořádná bezpečnostní opatření
Paroubek se sešel se šéfy tajných služeb
Teroristé chtěli použít výbušninu z energetického nápoje

Británie zmrazila zatčeným konta

Velká Británie mezitím oznámila zmrazení kont 19 z 24 dosud zatčených osob, podezřelých z přípravy hromadného teroristického útoku na transatlantické lety. Současně s tím zveřejnila jména oněch 19 osob.

O zmrazení informavala centrální banka, finanční ústavy jsou nyní povinny konta vyhledat a zablokovat.

Podezřelé peněžní transakce

Podle deníku The Guardian již britská bezpečnost určitou dobu sledovala pohyby na kontech podezřelých. Objevila přitom, že na některá z nich nedávno přišly nebývale velké obnosy, jež několikanásobně převyšovaly běžné příjmy podezřelých.

Z toho vyplývá, že skupina v Británii nebyla osamocená, což ostatně potvrzuje i šifrovaný příkaz k zahájení akce, který skupina dostala od kontaktních osob z Pákistánu. Britské nebo americké tajné služby však vzkaz zachytily a rozluštily; když zjistily, že text zní Udeřte nyní, skupinu pozatýkaly.

Zatčení, jimž Bank of England zmrazila konta:
jméno datum narození
ALI, Abdula 10/10/1980
ALI, Cossor 04/12/1982
ALI, Shazad 11/06/1979
HUSSAIN, Nabeel 10/03/1984
HUSSAIN, Tanvir 21/02/1981
HUSSAIN, Umair 09/10/1981
ISLAM, Umar 23/04/1978
KAYANI, Waseem 28/04/1977
KHAN, Assan 24/10/1984
KHAN, Waheed 18/05/1981
KHATIB, Osman 07/12/1986
PATEL, Abdul 17/04/1989
RAUF, Tayib 26/04/1984
SADDIQUE, Muhammed 23/04/1982
SARWAR, Assad 24/05/1980
SAVANT, Ibrahim 19/12/1980
TARIQ, Amin 07/06/1983
UDDIN, Shami 22/11/1970
ZAMAN, Waheed 27/05/1984
zdroj: Bank of England