Ze zmizení svého syna Chadžimurata Jandijeva, kterému bylo 25 let, obvinila Rusko jeho matka Fatima Bazorkinová. Ta nejprve marně hledala svého syna v různých internačních táborech, kam Rusové obvykle zavírali čečenské povstalce. Potom ho v únoru 2000 poznala na jednom záběru ruské televize NTT. Hádal se s ruskými vojáky, kteří na něm žádali dokumenty.

Stejné záběry vysílala i televize CNN a bylo na nich vidět, jak generál Alexandr Baranov vyzval vojáky, aby s Jandijevem "skoncovali". Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Po zhlédnutí záběrů v televizi se Bazorkinová obrátila na úřady a žádala, aby zmizení jejího syna vyšetřily. Ty však případ pro nedostatek důkazů velmi rychle uzavřely.

Právníci hájili dotyčného generála tím, že jeho slova neznamenala rozkaz k zabití a byla jen emotivní reakcí. Baranov nebyl trestně stíhán a nyní velí ruským jednotkám v jižním Rusku. Podle Evropského soudu pro lidská práva Rusko porušilo zákaz svévolného zadržování lidí a nedokázalo případ vyšetřit. S matkou pohřešovaného se nelidsky zacházelo, protože se dlouho nedozvěděla nic o jeho osudu. Soud uložil ruskému státu vyplatit Bazorkinové 35 000 eur jako náhradu za morální újmu.

Rozsudek ještě ale není definitivní, protože Moskva se může do tří měsíců odvolat k Velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva. Bazorkinová, která se o rozsudku dozvěděla od Amnesty International, vyjádřila přání, aby se spravedlnosti domohly i ostatní matky pohřešovaných synů. Řekla, že doufá, že nyní ruské úřady vyvinou větší úsilí, aby zjistily osud jejího syna a potrestaly ty, kdo jsou za to zodpovědní.

U Evropského soudu pro lidská práva je dalších 200 stížností, které se týkají Čečenska. V polovině případů jde o zmizení člověka mimo bojovou oblast. Podle ruského právního analytika Andreje Nikolajeva je dnešní rozsudek "důležitým precedensem, který může povzbudit další Čečence k vznesení žaloby. Zpravodaj Rady Evropy pro Rusko Rudolf Binding ale upozornil, že čečenským obyvatelům, kteří se obrátí v podobných věcech na soud ve Štrasburku, hrozí represe.